Multi Split Klima Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Multi split klima tek bir dış üniteye bağlı birden çok split sistemine deniyor. Ev, ofis, hastane, kafeterya, yazlık, okul gibi akla gelebilecek pek çok mekânda tek bir dış ünitenin kontrol ettiği birden fazla klimaya sahip olmak için multi split klimalar kullanılıyor. Bu açıdan multi split klima nedir diye bakıldığında, irili ufaklı pek çok ortamda tercih edilen, iç ünitelerin hepsinin tek bir dış üniteye bağlandığı sistemler multi split klimaya karşılık geliyor. Çalışma prensibi gereği birden fazla avantaj sunan, büyük ve kalabalık ortamlarda da çokça örneğini görebileceğiniz multi split klimanın iç üniteleri de farklı tasarımlara, çeşitlere sahip oluyor. İçeriğimizi inceleyerek siz de multi split klima ne demek öğrenebilir ve bu sistemin çalışma prensiplerine, artılarına-eksilerine göz gezdirebilirsiniz.

Multi Split Klima Nedir? Nasıl Çalışır?

Split klimalar, temelde ikiye ayrılıyor. Bunlar “mono split klima” ve bu içeriğin konusu olan “multi split klima” olarak adlandırılıyor. Mono split klimalar, iç ve dış ortamında tek bir üniteye bağlı bir klima yapısına sahip. Tek bir ünite olması dolayısıyla da evsel mekânlarda, küçük ölçekli iç mekânlarda mono split klimaları görmek mümkün. Çok daha fazla iklimlendirmeye ihtiyaç duyan büyük mekânlarda ise multi split klima beklentileri karşılıksız bırakmıyor. Çoklu iklimlendirme cihazı olarak bilinen multi split klima modellerinin içerideki birden çok ünitesi, dışarıdaki tek bir üniteye bağlı oluyor. İç ünitelerin tamamının dışarıdaki tek bir üniteye bağlandığı bu sistemde amaç çok daha büyük alanların kolayca iklimlendirilmesini sağlamak ve bunu yaparken fazla yer işgalinin önüne geçmek. Multi split klima modellerinin iç ünitelerini oluşturan modeller de farklı çeşitlere sahip. Duvar tipi klima, kaset tipi, kanallı tip klima, yer–tavan klima gibi pek çok model, multi split klimaların iç ünitelerini meydana getirebiliyor. Müşteriler, taleplerine ve ihtiyaçlarına göre farklı ünite sayılarını tercih edebiliyor. Örneğin, duvar tipi ve kaset tipi klimaları satın alarak yalnızca 2 adet iç üniteye sahip kullanıcılar da olabiliyor. Daha fazla alanın iklimlendirilmesi için ise 3 ve 3’ten fazla iç ünite tercih edilebiliyor. 1 dış üniteye 8 adede kadar iç ünite bağlanabilmesini sağlayan multi split klima, bu açıdan spor salonları, hastaneler, büyük ölçekli işletmeler, yazlık mekânlar, okullar gibi mekânlarda tercih edilebiliyor. Multi split klima nasıl çalışır merak ediyorsanız da sorunun yanıtını böylece almış sayılırsınız. Tek bir merkezden, yani dış üniteden 10’a yakın iç üniteyi, yani klimayı multi split klima ile kontrol etmeniz çocuk oyuncağı.

Avantaj ve Dezavantajları İle Multi Split Klimalar

Multi split klima avantajları dolayısıyla son yıllarda ciddi ölçüde sükse yapmış ve popülerliğini korumasını bilmiş bir sisteme sahip. Peki multi split klima nedir öğrendiğinize göre bu sistemin avantajları neler? Hepsinden önce multi split klima enerji tüketimindeki başarısı ile bütçe dostu olduğunu gözler önüne seriyor. Farklı pek çok markanın multi split klima modellerinin gösterdiği performans A ve üzeri seviyeye çıkıyor. Bu, çok daha iyi bir enerji yönetimi ve tasarruf anlamına geliyor. Uzun vadede cebinizi düşünen ayrıntılar ile tasarlanan multi split klimalar, bütçe dostu avantajları ile yerini her zaman koruyor. Tasarrufa yardım etmesinin yanı sıra multi split klima avantajlarından biri de farklı iç ünite sayısı sunması. Bu sayede sistemin kullanılacağı alanın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre ihtiyacınız kadar iç üniteyi tercih edebilirsiniz. Multi split klimalar bu açıdan standart ve stabil değildir. Kullanıcıların iklimlendireceği alana göre özelleştirilebilir. Örneğin, birkaç katlı, görece büyük bir işletmeyi iklimlendirmek istiyorsanız 8 adet iç üniteye kadar çıkabilirsiniz. Nispeten daha küçük mekânlarda ise birkaç iç ünite alarak onları tek bir dış üniteye bağlayabilirsiniz. Multi split klimaların tek bir dış üniteye sahip olmasının da birden fazla yararı var. Sessiz çalışma özelliği bunlardan biri. Tek bir dış üniteden çok daha az ses çıkacağı için bunaltıcı sıcaklarda serinlerken ses kirliliği ile de uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Tek bir dış ünite, aynı zamanda çok daha az alan kaplama ve görüntü kirliliği anlamına da geliyor. En zor bölgelerde dahi kolay borulama ve montaj imkânı da multi split klimaların avantajları arasında. Üstelik elektrik kesintileri bittiğinde kaldığı yerden çalışmaya devam edebilmesini de çok seveceksiniz. Multi split klima dezavantajları da yok değil. Mesela iç ünitelerin hepsi aynı modda çalışmak zorunda. Bir iç ünite ısıtma sağlarken diğeri soğutma sağlayamıyor. Dış ünitede oluşan arızanın tüm iç üniteyi olumsuz etkileyebilme riski de bulunuyor.

Multi Split Klimalardaki İç Üniteler Neler?

“Multi split klima nedir?” sorusunun cevabının tek bir dış üniteye bağlı birden çok iç ünite sistemi olduğunu söylemiştik. Peki bu iç üniteler, yani mekânın iklimlendirilmesini sağlayacak klima tipleri neler? Bunları öğrenmek de ortamın hangi iç ünite çeşitlerine uygun olduğunu bilmeyi kolaylaştırıyor. Bunların aslında çoğunu öyle ya da böyle farklı ortamlarda görmüş, yarattığı hava akışının konforunu deneyimlemişsinizdir. Örneğin, evsel mekânlardan ofislere kadar pek çok ortamda görülen, son derece popüler klimalardan biri duvar tipi klimalardır. Multi split klimayı tercih edenlerin pek çoğu da iç ünitelerden birini duvar tipi klima olarak tercih ediyor. Düşük ses seviyesinde çalışması ile bilinen duvar tipi klimalar, duvarın tavana yakın taraflarına monte edilip çokça kullanılıyor. Bir diğeri de ofis ortamlarında sıkça karşınıza çıkabilecek kaset tipi klimalar. Tavanın boşluğuna monte edilerek kullanılan bu tip klimalar, 4 yönlü ısıtma ve soğutma sunması ile de yarattığı hava akışını tüm ortama yayabiliyor. Özellikle eşit hava salınımı istenen ortamlarda kaset tipi klimaları görmek mümkün. Bu açıdan multi split klimaların en popüler bir diğer iç ünitesi de kaset tipi klimadır, denebilir. Kanallı tip klimalar da tavan boşluğuna gizlenerek çalışması sayesinde kaset tipine benzemekte. Özellikle mekân dekorasyonunda büyük avantaj sağlayan kanallı tip klimalar varlığını unutturan yapısı ile de çok seviliyor. Konsol (döşeme) tipi klimalar da multi split klimalarda çokça tercih edilen popüler iç ünitelerden biri. Esnek hava dağılımı sağlayan bu modeller, zemine koyup kullanılabilmesi ile de farklı noktalarda konumlandırılabiliyor. Multi split klimalar, bu ve benzeri iç üniteler ile entegre bir şekilde çalışabiliyor. Bir iç ortamın farklı pek çok odasını, bölümünü tek bir dış ünite ile iklimlendirmenizi sağlayan multi split klima yorum ve geri bildirim sayfalarında da yüksek kullanıcı memnuniyetini yakalıyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.