En Yaygın Polen Alerjisi Belirtileri ve Çözümleri

Polen alerjisi pek çok insanın bahar ve yaz aylarında karşılaştığı rahatsızlıklardan biri. Baharın gelmesiyle birlikte pek çok kişinin korkulu rüyası olmaya başlayan polen alerjisi, halk arasında saman nezlesi olarak da bilinir. Yeşilliklerin ve çiçeklerin canlanmaya başlamasıyla polenler de ortaya çıkmaya başlar. Polen tanelerine karşı vücudun reaksiyon göstermeye başlaması ile ortaya çıkan alerji belirtileri, çoğu zaman kişilerin günlük yaşamını idame ettirebilmelerini zorlaştırabilmektedir. Burun akıntısı, hapşırma ve kaşıntılı göz gibi semptomlar en yaygın polen alerjisi belirtileri arasında yer alarak beraberinde daha pek çok belirtiyi de getirir. Peki polen alerjisi belirtileri ve çözümleri nelerdir? Polen alerjisi ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizin için araştırdık ve bunlara yazımızda yer verdik. İşte o detaylar!

Polen Alerjisi Nedir?

Polen alerjisi, mevsimsel alerji çeşitleri arasında yer alır.  Alerjik rinit olarak da bilinen bu alerji çeşidi; ağaçlar, çiçekler, otlar ve ot benzeri bitkilerin üreme süreçlerinde ortaya çıkan polenler sonucu hassasiyeti olan kişilerde belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Polenler rüzgâr veya böcekler tarafından taşındığı için polene hassasiyeti olan kişinin temas etmesi durumunda alerjik reaksiyonlar meydana gelir. Sarımsı bir toz olan polenler, genellikle solunum yoluyla vücuda alınan hapşırma, burun tıkanıklığı gibi semptomlarla ortaya çıkar. Vücuda girdiği anda bağışıklık sistemi bu maddeleri bir tehdit olarak algılayarak, vücut kimyasallar salgılamaya başlar. Bunun sonucunda da alerjik belirtiler görülür. Önlem alınmadığı ve alerjene maruz kalındığı durumlarda alerji durumu ilerleyerek nezle, astım veya ürtiker gibi rahatsızlıklar gelişebilmektedir. Dolayısıyla erkenden önlem almak önemli.

Polen Alerjisinin En Belirtileri

Polen alerjisi belirtisi, kendini pek çok farklı şekilde ortaya çıkarabilir. Genel olarak hapşırma, burun akıntısı şeklinde şikayetlerle başlasa kişinin bağışıklığına ve alerji durumuna bağlı olarak farklı belirtiler de görülebilmektedir. En çok 18 – 25 yaş aralığındaki gençlerde görülen polen alerjisi, çocukluk döneminde ise nadir görülen alerjenler arasında yer alır. Bu durum vücutta var olan bazı reaksiyonların tamamlanması ve belli bir yaşa erişilmesinde sonra ortaya çıkar. Peki farklı reaksiyonlara da neden olabilen polen alerjisi nasıl anlaşılır?

Tüm belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Burun akıntısı ve mukus üretiminde artış
 • Sık sık hapşırma
 • Burun, göz, ağız ve kulaklarda kaşıntı
 • Burunda tıkanıklık
 • Gözlerde sulanma ve kızarıklık
 • Gözde şişlik ve kaşıntı
 • Göğüste hırıltı
 • Boğaz kaşıntısı
 • Öksürük
 • Sinüslerde baskı hissi
 • Yorgunluk veya halsizlik
 • Tat ve koku almada azalma

Verilen tüm bu belirtiler gün içerisinde kişiyi rahatsız ederek günlük yaşamının aksamasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla semptomları görmeye başladığınız andan itibaren bir uzmana görünmelisiniz.

Polen Alerjisi Nasıl Geçer?

Merak edilen sorulardan bir tanesi de polen alerjisi nasıl geçer, sorusu. Peki polen alerjisi için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Eğer sizin de polen alerjiniz varsa dikkat etmeniz gerekenler aşağıda verildiği gibidir:

 • Polenler bahar aylarında yoğun miktarda olduğu için bu mevsimlerde mümkün olduğunca açık havada daha az vakit geçirmelisiniz.
 • Araçta veya evde pencere ve havalandırmaları polenlerin yoğun olduğu zamanlarda kapalı tutmayı tercih edebilirsiniz. Dilerseniz alerjenlerden evinizi arındırabilmek için hava temizleme cihazlarından yararlanabilirsiniz.
 • Bu alerjik mevsimde gözlerinizi alerjiden korumak için güneş gözlüğü takabilirsiniz.
 • Dışarıdan eve geldiğinizde kıyafetlerinizi hemen değiştirerek, mümkünse yıkayın.
 • Park, bahçe gibi çiçek ve ağacın fazla olduğu yerlerde oturmaktan kaçının.
 • Polenlerden aşırı derecede rahatsız oluyorsanız dışarı çıkarken mutlaka maske takın.

 

Klimanızın Nem Modundan Faydalanın

Klima nem modu veya nem alma modu, çevresel nem seviyelerini düzenlemeye yardımcı olmak için tasarlanan harika bir özellik olarak öne çıkar. Bu modun önemi, iç mekan konforunu artırma ve bazı sağlık avantajları sağlama tarafından azımsanmayacak kadar büyüktür. Özellikle alerjen kişilerin bulunduğu ortamlarda kullanılan klimalar, nem modunda çalıştırılarak ortamın havasını daha kaliteli hale getirmek mümkün.

Şöyle ki:

Nem Dengesi

Klimalardaki nem modu, iç mekanın nem seviyelerini optimize ederek havadaki polenin havada kalma süresini kısaltabilir. Aşırı nem, polen partiküllerinin hava içinde daha uzun süre kalmasına neden olacağı için nem modu sayesinde iç mekan nem seviyelerini kontrol altında tutmanız mümkün hale gelir.

Filtrelerin Kullanımı

Klimalar, havadaki partikülleri yakalamak için filtreler kullanır. Özellikle yüksek kaliteli HEPA (yüksek verimli partikül hava) filtreler, polen ve diğer alerjenleri hava içinden etkili bir şekilde temizler. Dolayısıyla bu filtrelerin düzenli olarak temizlenmesi veya değiştirilmesi önemlidir.

Pencere ve Kapılar

Klimaları kullanırken pencere ve kapıları kapalı tutmak, dışarıdan gelebilecek polenin içeri girmesini önler. Polen alerjisi olan kişiler, polen sezonlarında özellikle dikkatli olmalı ve açık pencere veya kapılarla iç mekan polenlerini azaltmalıdır.

Temizlik

Ev içinde düzenli temizlik, polenlerin birikmesini ve yayılmasını önler. Özellikle süpürme ve temizlik işlemleri sırasında HEPA filtreli vakumlar kullanmak daha etkilidir.

Klimaların Bakımı

Klimaların düzenli bakımı, filtrelerin temizliği ve klimaların doğru çalıştığından emin olunması önemlidir. Kirli veya tıkalı filtreler, klimaların performansını azaltabilir.

 

Polen Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diğer tüm alerji tedavilerinde olduğu gibi polen alerjisi tedavisinde de kişi alerji seviyesinin üst seviyelere çıktığı ortamdan uzaklaşması lazım. Böylece semptomları daha aza indirebilir. Özellikle şiddetli semptomlar yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Böylece belirtilerin hafifleyebilmesi ve günlük yaşantınızda daha rahat edebilmeniz için ilaç kullanımına başlayabilirsiniz. Polen alerjisi ilaçları hap şeklinde olabildiği gibi, göz damlası, solunum yoluyla alınan ilaçlar veya polen alerjisi iğnesi olmak üzere farklı formlarda bulunur. Hangi ilacın kullanılacağı doktor tarafından belirlenir. Öncelikle kişi belirli testlere tabi tutularak alerjinin ne olduğu ve boyutu saptanır. Ardından uygun olan tedavi yöntemi uygulanır. Bu genellikle ilaç tedavisi olmakla birlikte kimi zaman aşı uygulamaları da yapılır.

Kullanılan ilaçların etkisini gösterebilmesi için 1 ila 2 hafta düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. Semptomların mevsim boyunca devam ettiği senaryolarda ilaçların mevsim boyunca kullanılması da gerekebilir. Bu durum polen yoğunluğunun düşük olduğu ve alerji belirtilerinin kaybolmaya başladığı durumlar için de geçerli olup alerjinin artmaması adına kullanılması gerekmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.