Enerji Verimliliği Nedir, Nasıl Sağlanır?

Günümüzde enerji verimliliği önemli bir konu olup, enerji kaynaklarının sınırlı olması ve çevresel etkilerin artması nedeniyle önemi de artmaktadır. Peki enerji verimliliği nedir? Enerjiyi bilinçli bir şekilde kullanma anlamına gelen enerji verimliliği, kullanılan enerji kalitesini düşürmeden kullanma olarak tanımlanabilir. Verimli enerji kullanımında çeşitli enerji kaynaklarından elde edilen enerji az miktarda kullanılarak maksimum düzeyde verim elde etmeyi sağlar. Enerjinin verimli bir şekilde kullanılmasına yönelik birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yazımızda da merak edilen konulardan biri olan enerji verimliliğinin ne olduğuna, nasıl sağlandığı başta olmak üzere çeşitli noktalara değindik. İşte enerji verimliliği hakkında merak edilenler ve cevapları.

Enerji Verimliliği Nedir?

Enerji verimliliği, az enerji tüketimi ile aynı veya daha yüksek bir performans elde etmeyi ifade etmektedir. Hem bireysel kullanımlar hem de endüstriyel tesislerde kullanılan bir yöntemdir. Enerji verimliliği ile doğal kaynakların daha etkili bir şekilde kullanılması amaçlanmaktadır. Bu yöntem ile daha az enerji tüketimi ile aynı veya yüksek bir performans alabilmek mümkündür. Enerji verimliliğinin asıl hedefi ise az enerji tüketimi ile fazla çıktı elde edebilmektir. Bunun yanında enerji maliyetlerinin düşmesine de etki eden enerji verimliliği ekonomik bir faydaya da sahip. Aydınlatma, ısıtma, soğutma sistemleri gibi daha pek çok alanda kullanılan enerjiyi verimli kullanarak istenilen performansı alabilmek mümkündür.  Tüm bunlardan yola çıkarak enerji verimliliği tanımı kısaca sosyal yaşantıda ve endüstriyel kuruluşlar içerisinde tüketimin ve üretimin düşmesine yol açmadan enerji tüketiminin düşürülmesi olarak ifade edilebilmektedir.

Enerji Verimliliği Nasıl Sağlanır?

Verimli enerji tüketimi günümüz ve geleceğimiz için büyük bir öneme sahiptir. Bilinçsiz enerji kullanımı beraberinde sorunları da getirmektedir. Faturaların fazla gelmesinin yanında çevresel etkilere de sahip olan enerji tüketimi; çevre kirliliği, iklim değişiklikleri, doğal kaynakların hızla tükenmesi gibi sorunlara da neden olmaktadır. Dolayısıyla enerji verimli bir şekilde kullanarak çevresel ve maddi sorunları minimuma indirmememiz gerekmektedir. Peki bunun için neler yapılır? Enerji verimliliği nasıl sağlanır? Bireysel veya endüstriyel kullanımlar için enerjiyi verimli kullanmanın yolları aşağıda verildiği gibidir:

 • Enerji verimi sağlamak için öncelikle enerji tüketim verilerine sahip olunması gerekmektedir. Ardından bu veriler analiz edilerek uygulanabilecek en iyi enerji verimliliği çalışmaları uygulanması gerekir. Bu uygulama endüstriyel işletmelerde uygulanan yöntemler arasında yer alır.
 • Evde enerji verimliliği sağlamak için enerji tüketimini azaltarak başlayabilirsiniz. Bunun için enerji verimliliği sağlayan cihazları tercih edebilirsiniz.
 • Enerji verimli ısıtma ve soğutma sistemlerini tercih etmelisiniz. Yüksek verim sağlayan ısıtma, havalandırma ve klima sistemleri enerji tasarrufu yaparken verimli bir kullanım da gerçekleştirmenize yardımcı olur. A sınıfı modeller ile dilediğiniz performans yakalarken enerjiyi verimli kullanabilirsiniz.
 • Eğer imkânınız varsa yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş, su, rüzgâr ve jeotermal gibi doğal enerji kaynaklarını kullanabilirsiniz. Örneğin güneş panelleri ile elektrik üretebilir veya su ısıtma sistemleri için kullanabilirsiniz.
 • Çevre dostu ve enerji verimliliği sağlanmış binalarda yaşamayı tercih edebilirsiniz.
 • Enerji tasarrufu yapan ürünler kullanarak bilinçli enerji kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Gereksiz ışıkları kapatmak, kullanılmayan elektronik cihazları prizden çekmek ve enerji etiketlerini göz önüne alarak alışveriş yaparak günlük enerji tüketimini verimli kullanabilirsiniz.

Binalarda Enerji Verimliliği Nedir, Nasıl Sağlanır?

Enerji Verimliliği Kanunu’na göre binalarda enerji performansı uygulanmaktadır. Enerji kaynaklarının tükenmesini engellemek amacıyla düzenlenen bu yönetmelik, verimli enerji kullanımını hedeflemektedir. Bina Enerji Yönetmeliğine göre 2011 yılından itibaren yeni yapılan binalarda enerji performansını iyileştirici çalışmaların yapılmasını mecbur kılmaktadır. Peki binalarda enerji verimliliği sağlamak için ne yapılmalıdır? Binalarda enerji performansı yönetmeliğine uygun olarak sağlanması gereken uygulamalar şu şekilde özetlenebilir:

 • Binanın yer aldığı bölgenin iklim koşullarına uygun olarak duvar yalıtımları yapılmalıdır. Böylece bina içerisinde kullanılan ısıtma ve soğutma sistemleri daha verimli bir şekilde kullanılabilir.
 • Çatı yalıtımı da önemli olup ısının içeride tutulmasını sağlar.
 • Pencere ve çatılarda çift cam ve ısıcam sistemleri tercih edilmelidir. Ortam havasını sızdırmayan bu camlar havayı muhafaza edebilmektedir.
 • Projeye ve verimli enerji kullanmaya uygun ısıtma sistemleri tercih edilmelidir. Standart kombiler yerine yoğuşmalı kombi tercih edilerek yakıt tüketimini verimli kullanılmalıdır.
 • Havalandırma sistemlerinde doğal havalandırmalar tercih edilmelidir.
 • Aydınlatma ihtiyaçlarında tasarruflu aydınlatma sistemleri tercih edilmeli.

Tüm bunların yanında enerji verimliliğine uygun binalar tasarlanmalıdır. Gün boyu güneş alan binalar ile yenilebilir enerji kullanımı desteklenmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.