Kışın Klima Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Soğuk kış günlerinin gelmesiyle birlikte ev içerisindeki sıcaklığı korumanın önemi de artarak daha konforlu bir ortam yaratmanın yolları aranmakta. Isınma ihtiyacının arttığı kış aylarında pek çok kişi ısınma sistemlerinden biri olan klima kullanımını tercih ediyor. Klima kullanımı, yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş ısınma ihtiyacını karşılayan çözümlerden bir tanesidir. Klimalar yalnızca yaz aylarında serinletme amacıyla değil kışın da etkili bir ısıtma sağlayabilirler. Ancak kışın klima kullanımı gerçekleştirirken doğru kullanmaya dikkat etmek önemlidir. Doğru kullanılmayan klimalar enerji tüketimini arttırırken aynı zamanda hava kalitesini de olumsuz etkiler. Dolayısıyla kış aylarında klima kullanırken doğru kullanmaya dikkat edilmesi gerekir. Peki kışın klima nasıl kullanılır, doğru bir şekilde ısınmak için neler yapılmalıdır. Sizin için dikkat etmeniz gereken faktörleri araştırdık. Gelin kışın klima kullanımı sırasında neler yapılabileceğime birlikte bakalım.

Kışın Klima Sıcaklık Ayarı Kaç Olmalıdır?

Kışın klima nasıl kullanılmalı, sorusu oldukça merak edilen konular arasında. Bulunulan ortamın sıcaklığı konfor açısından oldukça önemli. Günümüzde modern klimalar hem serinletme hem de ısıtma olmak üzere iki ayarda programlanır. Yazın olduğu kadar kışın klima kullanımı da yaygın bir durum.  Fakat kışın klima kullanımı konusunda birkaç detay bulunur. Bunlardan ilki de klima sıcaklık ayarının kaç derece de tutulması gerektiğidir. Doğru sıcaklık ayarı, evinizi ısıtmak için harcanan enerji miktarını etkiler. İdeal sıcaklık bu noktada önemli olup konforun yanı sıra tasarrufun sağlanması açısından da önemli. Bunun için kışın ideal sıcaklık 20 ila 22°C arasında olması gerekir. Ortalama bir sıcaklık düzeyi olup Dünya Sağlık Örgütü tarafından iç mekan sıcaklığı 18°C olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla ortalama sıcaklık değerleri arasında tutmak hem rahat bir ortam sağlar hem de enerji tasarrufu edebilmenize imkân tanır. Sıcaklık ayarını evdeki özel durumlara bağlı olarak indirip yükseltebilirsiniz. Kışın klima kullanırken sıcaklık ayarı noktasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri klimayı birden yüksek ısıda çalıştırmamalısınız. Klimalar çalışma prensibi olarak kademeli olarak sıcak hava üflüyor olup bir anda yüksek düzeyde çalıştırmak cihazınıza zarar verebilir. Dolayısıyla 20-22 derece arasında tutmaya özen gösterebilirsiniz.

Kış Aylarında Klimayı Daha Etkili Kullanabilmek için Neler Yapılmalıdır?

Klima kullanırken odanın ısısını korumak sıcaklığı sabit tutabilmek için önemli noktalar arasında yer alır.  Klima ile ısınmak bu noktada zorlayıcı olsa da dikkat edilmesi gereken birkaç detay ile klimayı daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu detaylar şu şekilde sıralanabilir.

  • Kış aylarında klima kullanımı esnasında odanın ısısını korumak önemlidir. Bunun için oda izolasyonu yapabilirsiniz. Böylece ısının içeride kalma süresini arttırabilirsiniz.

  • İzolasyonun yanında odaya soğuk hava girebilecek alanları tamir ederek de ısının sabit kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için pencere ve kapı aralarındaki çatlakları doldurabilir, soğuk hava sızan yerleri kapatarak klimanın daha etkili bir şekilde içerisini ısıtmasına yardımcı olabilirsiniz.

  • Akşamları perdeleri çekmek camlardan gelebilecek soğuk havanın önüne geçerek oda sıcaklığının sabit kalmasına yardımcı olabilir. Dolaysıyla perdeleri çekerek de sıcaklığı koruyabilirsiniz.

  • Kışın tasarruflu klima kullanımı için klima bakımınızı ihmal etmemeniz gerekir. İdeal sıcaklığa ulaşabilmek için klima performansının korunmasına özen gösterilmelidir. Bunun için düzenli olarak bakım yapılmalı hava filtrelerinin açık olduğundan emin olunması önemlidir. İki hafta da bir olacak şekilde hava filtresi kontrolü yaparak cihaz verimliliğini ideal düzeyde tutabilirsiniz.

  • Kullanılmayan odaların kapasını kapalı tutarak veya yalnızca oturduğunuz odanın kapısını kapatarak da sıcak havayı içeride muhafaza edebilirsiniz.

  • Verimli aynı zamanda tasarruflu bir klima kullanımı gerçekleştirmek istiyorsanız klimanın BTU değerine dikkat edebilirsiniz. Evin boyutu, konumu, klimanın kullanılacağı alan gibi detaylara dikkat ederek uygun BTU değeri belirlenebilir.

Verilen bu basit adımlar ile klimanın daha etkili çalışmasını sağlayabilir, soğuk kış günlerinde oda sıcaklığını sabit bir düzeyde tutabilirsiniz.

Kışın Klima Kullanacaklara Özel İpuçları

Kış aylarında klima kullanımı oldukça popüler bir alışkanlık olup odalarınızın basit bir şekilde ısınmasını sağlar. Çoğu klima mod ayarlarından güneş simgesine geldiğinde artık sıcak hava üflemeye başlar. Kış için ideal sıcaklığı bu şekilde yakalayabilirsiniz. Kışın klima kullanmak her ne kadar tercih edilen bir yöntem olsa da ısıyı korumak için de gerekli önemleri almanız gerekir. Böylece bu ayları rahat bir şekilde geçirebilirsiniz. Kışın klima kullanıma yönelik birkaç ipucuna bulunuyor olup aşağıda sıralandığı gibidir.

  • Kış aylarında klima kullanırken evi ideal sıcaklıkta tutmak oldukça önemli. Dolayısıyla akşam klimayı açarak evin gelmesini istediğiniz sıcaklığa geldikten sonra kapatabilir, sabah ılık bir evde uyanabilirsiniz.

  • Sabahları evinizin sıcak olmasını istiyorsanız, klimanızı önceden ayarlayarak sabah uyanma saatinizden 1 saat öncesine programlayabilir ve siz uyamadan evinizi ısıtarak sıcak bir güne başlayabilirsiniz.

  • Gece klima kullanımı için uyku modunu tercih edebilir, siz uyuduktan sonra klimanın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Toshiba’nın son teknoloji modern klima klimaları yaz kış ihtiyaçlarınızı karşılayarak kış aylarında sıcacık bir evde oturmanızı sağlıyor.  Dilerseniz klimanızın ısıtma modu hakkında detaylı bilgi almak için Klima Isıtma Modu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey konulu blog yazımızı okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.