Klima BTU Nedir? Klima BTU Hesaplama Nasıl Yapılır?

Klima BTU hesaplama farklı pek çok yaşam alanında kullanılan bu iklimlendirme cihazlarının hangisinin kapasite bakımından hangi ortama uygun olduğunu gösteriyor. Ev, ofis, okul, mağaza, hastane, spor salonu, yazlık vs. derken bugün hayatın birçok noktasında yer alan klimalar arasından en doğru seçimi bir BTU hesaplaması yaparak bulmak mümkün. Peki klima BTU nedir, ne işe yarar? Klima seçimindeki yeri nedir ve nasıl hesaplanır? Bu ve benzeri pek çok soruya siz de içeriğimizi inceleyerek yanıt bulabilir ve yaşam alanınız için en doğru BTU değerine sahip klimayı kolayca bulabilirsiniz.

Klimalardaki BTU Nedir, Ne İşe Yarar?

BTU nedir diye bakıldığı zaman bu kısaltma British Thermal Unit (İngiliz Isı Birimi) ifadesinin baş harflerinden meydana geliyor. British Thermal Unit, yani BTU bir libre suyun sıcaklığını bir adet Fahrenheit (ºF) yükseltmek için gerekli olan ısı miktarına deniyor. Bir enerji birimi olan BTU, klimanın performansı ile yakından alakalı olduğu için de klima seçimlerinde adeta söz sahibi. BTU / h ise bir klimanın 1 saatte ortamdan aldığı ya da ortama yaydığı enerjini miktarını ifade ediyor. Buradan da anlaşılabileceği üzere bir klimanın 1 saat içerisinde ortamdan aldığı ya da ortama yaydığı enerji miktarı ne kadar çok olursa ısıtma – soğutma kapasitesi de o kadar yüksek oluyor. Yani yüksek BTU değerine sahip klimalar daha büyük metrekarelere sahip iç mekânları ısıtır / soğuturken daha düşük BTU kapasiteli modeller de daha minimal mekânlar için uygun oluyor. Belirlenen sıcaklığa çok daha kısa sürede ulaşmak istediğinizde yüksek BTU kapasitesine sahip klimalardan birini seçmeniz gerekiyor. Belirlenen sıcaklığa çok daha kısa sürede ulaşmak ise genellikle büyük mekânlar için amaçlanıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi ortalama bir evin küçük bir odasında sıcaklığa ulaşmak, büyük bir mekâna kıyasla daha kolaydır. Bu nedenle ofis, mağaza, hastane, dershane, market gibi büyük iç mekânlara sahip yerlerde yüksek BTU kapasiteli klimalar tercih edilir.

Klima BTU Hesaplama Nasıl Yapılır?

Peki BTU nasıl hesaplanır, daha doğrusu hangi mekân için hangi BTU kapasiteli klimalar idealdir? Doğru bir BTU hesaplama için dikkat etmeniz gereken birden fazla kriter bulunuyor. Öncelikle klimanın kullanılacağı yerin ait olduğu bölge ve o bölgenin iklim koşulları ele alınmalıdır. Bulunulan bölgenin iklimi klima seçiminde oldukça önemli bir faktördür. Öyle ki aynı metrekare büyüklüğündeki iki farklı ev, iki farklı iklim koşullarında ise BTU seçimi aynı olmayabilir. Marmara Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi gibi farklı pek çok bölgeye göre klima BTU hesaplama formülü değişkenlik gösterebiliyor. Her bölgenin klima BTU hesaplama işlemindeki katsayısı şu şekildedir:

• Akdeniz Bölgesi’nin katsayısı: 445

• Doğu Anadolu Bölgesi’nin katsayısı: 308

• Ege Bölgesi’nin katsayısı: 423

• Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin katsayısı: 462

• İç Anadolu Bölgesi’nin katsayısı: 346

• Karadeniz Bölgesi’nin katsayısı: 385

• Marmara Bölgesi’nin katsayısı: 385 Klima teknisyenlerinin bu katsayılara sadık kalması ve hesaplamalarını ona göre yapması gerekiyor. Daha sonra sıra soğutulacak alanın metrekare cinsinden büyüklüğüne geliyor. Tüm bu bilgiler ışığında klima BTU hesaplama formülü şu şekildedir: Soğutma İhtiyacı (BTU/h) = Bölge Katsayısı x Soğutulacak Alan (m2). Özetlersek klimanın kullanılacağı bölgenin katsayısı ile mekânın büyüklüğü çarpılır ve ideal BTU kapasitesi elde edilir. Eğer klimadan yararlanacak kişi sayısı 4’ten fazlaysa çok daha nokta atışı bir sonuca ulaşmak için formüle şu da eklenebilir: Yukarıdaki formülde çıkan sonuca mekânda bulunan / yaşayan her bir kişi için 600 BTU eklemek.

Klima BTU Hesaplama Örneği

Bir örnek verelim: Ege Bölgesi’nde yaşıyorsunuz, 4 kişisiniz ve klima kullanacağınız alan 25 metrekare büyüklükte. O zaman formül sizin için şöyle hazırlanır:

• 25 (Soğutulacak alanın metrekaresi) x 423 (Ege Bölgesi’nin katsayısı) = 10,575 BTU / h.

• 4 kişi için: 4 x 600 = 2400 BTU / h

• 10,575 + 2400 = 12,975 BTU / h Bu hesaba göre Ege’de 4 kişinin klimayı kullanacağı 25 metrekarelik bir alan için 12,975 BTU / h kapasiteli bir klima yeterli performans gösterecektir. Eğer kişi sayısı 4’ten azsa da 10,575 BTU / h yeterli olacaktır. Dolayısıyla 12000 BTU klima kaç metrekare soğutur gibi sorulara da bu formül üzerinden yanıt bulmak mümkün. Son olarak klimanın kullanılacağı ortamdaki aydınlatma sistemi 500 Watt’ın üzerindeyse bu Watt değerini de 3,4 ile çarpıp formüle eklemeniz gerekiyor. Dilerseniz formül ile hiç uğraşmayıp sizin için en ideal klimayı Klima Sihirbazı sayfamızdaki soruları yanıtlayarak da bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.