Klima Faturaya Ne Kadar Yansır?

Günümüzde klima kullanımı oldukça popüler olup gün geçtikçe artmakta. Ev veya iş yeri fark etmeksizin birçok mekanda kullanılan klimalar hem serinlemek hem de ısınmak için tercih edilebiliyor. Birer ihtiyaç haline dönüşmüş olan bu iklimlendirme sistemleri beraberinde konforlu bir kullanım alanı da sunuyor. Yaz kış fark etmeksizin kullanılan klimalar hakkında en çok merak edilen ve önemli sorulardan bir tanesi ise klima faturaya ne kadar yansır, sorusu oluyor. Klima kullanımının elektrik faturasına etkisi pek çok etkene bağlı olarak değişiyor. Tüm bu etkenlerde aslında faturanın artıp azalmasını sağlıyor. Sizin bu yazımızda klima kullanımının faturaya nasıl bir etkisi olduğunu araştırdık. İşte klima kullanımının faturaya olan o etki ve yansımaları.

Klima Kullanımının Faturaya Etkisi Ne Kadardır?

Pek çok klima kullanıcısının aklına takılan sorulardan biri olan klima ne kadar yakar, sorusu. Klimanın ne kadar yaktığı çeşitli nedenlere bağlı olarak değişen bir durum. Bunların başında klimanın kapasitesi geliyor. Klimanın kullanılacağı alana uygun kapasitedeki klimayı tercih etmek kullanımı da daha verimli bir hale getirmeye yardımcı oluyor. Bunun yanında klimanın sınıfı da oldukça önemli. Enerji verimliliği yapan klimalar daha az elektrik harcayacağı için bu A sınıfı klima modellerini tercih etmek faturanın daha uygun gelmesine katkı sağlayacaktır. Klimanın özelliklerinin yanında kullanılacak olan alanın fiziki koşulları da klima kullanımını etkileyebiliyor. Bunların başında bina veya klima kullanılan odanın uygun yalıtıma sahip olup olması yer alıyor. Yalıtımlı bir yerde klima kullanmak serin ve soğuk havanın dışarıya çıkmasını engelleyeceği için klimanın daha az enerji harcayarak bulunulan ortamı istenilen sıcaklık düzeyine ulaşmasını kolaylaştırıyor. Bu da faturayı olumlu bir şekilde etkiliyor. Klimanın fazla elektrik harcamaması için düzenli olarak bakımlarının yapılıyor olması da gerekiyor. Klima sisteminin düzenli çalışmaması fazla enerji tüketimine yol açacağından faturanızın daha yüksek gelmesine de neden olabilir. Tüm bu teknik özellikle ve fiziksel koşullara dikkat ederek klimanızın elektrik faturasına daha az bir yansıma yapabilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Klima Kullanımında BTU Değerlerine Göre Enerji Tüketimi

Klimaların sınıf farklılıklarına ve BTU kapasitelerine göre harcadıkları enerji faturaya farklı yansıyor. Klima BTU değerine bağlı olarak harcadıkları enerji ve faturaya yansıma oranları şu şekilde gösterilebilir:

A Sınıfı 9000 BTU Klima Ne Kadar Elektrik Harcar?

A sınıfı 9000 BTU klima ne kadar elektrik harcar, pek çok kullanıcının aklına takılan sorular arasında bulunuyor. Bunun hesaplamasına geçmeden önce bu klimalar maksimum hızda çalıştırıldıklarında ortalama 0,8 KW elektrik harcadığını bilmeniz gerekiyor. KW değeri ise elektrik sağlayan tedarik şirketine göre değişiyor olup ortalama 1,48 kuruş olduğunu düşündüğümüz bir senaryo için bir saatte ortalama 1,18 kuruş elektrik harcanıyor. Bu da faturaya kullanılan gün ve saat bazında değerlendirildiğinde ortalama faturaya etkisinin 270 TL civarında olduğunu söylenebilir.

Klima fatura hesaplaması yaparken klimanın KW değeri ile birim başına sayılan elektrik miktarını çarparak klimanızın faturanıza yansımasını öğrenebilirsiniz.

A Sınıfı 12000 - 24000 BTU Klima Ne Kadar Elektrik Harcar?

A sınıfı 12000 BTU kapasitesine sahip klimalar en yüksek düzeyde çalıştırıldıklarında saatte 1,08 KW elektrik harcar. KW değerinin 1,48 TL olduğu bir senaryoda ortalama her gün kullanılan ve yaklaşık 8 saat çalışan bir klimanın faturaya yansımasına oranı 380 TL olur.  24000 BTU kapasitedeki bir klima ise saatte 2,19 KW elektrik harcayarak her gün 8 saatlik faturaya yansıması 700 TL civarında olacaktır.

Verilen tüm bu hesaplamalar klimanın KW değerine ve elektrik birim fiyatına göre yaparak ev tipi veya ticari klimaların hepsi için yapabilirsiniz.  Birim fiyatı değerlerinin elektrik tedarik eden kuruma ve seneye göre değiştiği için güncel fiyatlar üzerinden hesaplamalarınızı yapmaya dikkat edin.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.