Klima Kompresörü Devreye Girmiyor, Ne Yapmalı?

Günümüzde sık kullanılan iklimlendirme sistemlerinden bir olan klimalar, yaz kış evlerimizi ideal sıcaklığa getirmemize yardımcı oluyor. Yaşam alanları için önemli bir konfor unsuru klimalar sıcak ve soğuk havaların vazgeçilmezleri arasında. Fakat kullanıma bağlı olarak zaman zaman arızalanabiliyor. Kullanıcılar tarafından sıklıkla duyulan şikayetlerden biri de klima kompresörü devreye girmiyor, şikâyeti oluyor. Özellikle de sıcak yaz günleri veya soğuk kış günlerinde ortamın istenilen sıcaklığa ulaşmasında problem yaşanabiliyor. Dolayısıyla kısa sürede çözüm bulunulması gerekiyor. Peki klima kompresörü neden çalışmaz?  Klima kompresörünün devreye girememesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Sizin için klima kompresörünün neden çalışmadığına dair sorunları ve ne yapmanız gerektiğini araştırdık. Bu yazımızda sorununuzu çözmeye yardımcı patik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Klima Kompresörü Neden Devreye Girmez, Neler Yapılması Gerekir?

Pek çok klima kullanıcısının karşılaştığı durumlar arasında yer alan klima kompresörünün çalışmaması sorunu çeşitli nedenden kaynaklanıyor olabilir. Klima kompresörünün devreye girmemesi klimanın iç ve dış üniteleri gibi farklı noktalarda meydana gelen sorunlardan kaynaklanabilir. Klima kompresörü arızalarının başlıca nedenler ve çözümleri şu şekilde sıralanabilir:

Gaz Eksikliği

Motorun devreye girmemesinin başlıca problemlerinden biri gaz eksikliğinin yaşanıyor olması olabilir. Klimaların düzgün bir şekilde çalışabilmesini sağlayan gaz ayarlarının doğru bir şekilde yapılmış olması gerekir. Bu noktada gazın bitmesi klima kompresörü arızası yaratabileceği gibi fazla gaz basmak da arızaya neden olabilir. Dolayısıyla klimanın hacmine bağlı olarak ideal düzeyde gaz basmalısınız.

Elektrik Bağlantısında Yaşanan Problemler

Klima kompresörü neden devreye girmez sorununun cevaplarından biri de elektrik bağlantısında yaşanan problemler olur. Klimanızı çalıştıramadığınız durumlarda elektrik bağlantısını kontrol edin. Klimaya gelen elektrik akışının sorunsuz olması gerekir. Bunun için ana şalterin açık olup klimanın prize düzgün bir şekilde bağlı olduğundan emin olmalısınız. Kimi klima modelleri iç üniteli elektrik bağlantısına sahip olup kimi modeller dış ünite elektrik bağlantısı ile çalışır. Bu durumda bağlantı tipine göre kontrollerinizi yapmalısınız. Eğer bir güç kesintisi veya elektrik sorunu varsa klima kompresörü devreye girmeyecektir.

Klima Filtrelerinin Tıkanması

Klima filtrelerinizin temiz olduğunu kontrol edin. Klima kompresörü çalışmıyor sorunlarının arasında düzenli olarak temizlenmemiş filtreler de yatar. Klima filtreleri çalışmanın etkisiyle zamanla toz ve kir ile dolarak tıkanabilir. Tıkanan filtreler, klima kompresörünü yapışabilir ve daha çalışmasına neden olur. Motora dolan kirler zaman içerisinde çalışamamasını etkiler. Dolayısıyla klima filtrelerini düzenli bir şekilde temizleyerek motorun çalışmamam gibi problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Klima Kompresöründe Yağ Azalmasının Meydana Gelmesi

Klima kompresörünün içinde bulunan yağda eksilme olması motorun devreye girmesini engelleyebilir. Bu klimalarda sıkça rastlanan problemler arasında yer alır. Klima gazı ile eksilen yağ geri döndürülmeye çalışır. Bu işlemin uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.

Klimanın Dış Ünitesinde Yaşanan Sorunlar

Klima ünitesinin temizliği oldukça önemli. Klima ünitesi çevresel etkiler sonucunda toz, yabancı cisim gibi etkilere maruz kalarak tıkanabilir. Bu da klima kompresörünün çalışmasını engeller. Klima ünitesinin düzenli olarak temizlenmesi motorun devreye girmemesi gibi problemleri de ortadan kaldırır. Dolayısıyla klima ünitesi ve etrafını temizleyerek klimanın daha iyi hava çekmesini sağlayabilir, motorun ideal bir şekilde devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Klima Motor Bakımının İhmal Edilmesi

Klima kompresörü bakımının da tıpkı diğer parçaları gibi düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Klima kompresörü temizleme düzenli bir şekilde yapılarak daha verimli bir çalışma gerçekleştirilebilir.

Klima Kumandasının Arızalanması

Klima kumandanızı kontrol edin. Eğer klima kumandasının pili bitmiş veya çalışmaz hale gelmişse klimanız devreye girmeyecektir. Pil değişikliği yaparak ya da kumandayı değiştirerek bu problemi de çözebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.