Klima Montajı ile İlgili Merak Edilen Her Şey

Özellikle sıcak havalarda, kapalı mekanlarda bunalmadan vakit geçirmenin ideal çözümü olan klimalar, günlük hayatların bir parçası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Siz de evinize bir duvar tipi klima satın aldığınızda montajını yaptırmak için, elinizdeki cihazın markasının yetkili servisinden destek almanız, bu işteki en garanti yoldur. Zira klima montajı ustalık gerektiren bir iş kolu. Bu işi kendiniz yapmaya kalkıştığınızda belli adımlara dikkat etmediğinizde ya da o adımları es geçtiğinizde başınıza hiç tahmin etmediğiniz kazalar gelebilir. Dolayısıyla klima montajını işin ehli kimselere devretmek en güvenli çözüm. Biz de bu yazımızda sizin için klima montajı ile ilgili merak edilen her şeyi sıralamaya çalıştık. Yazının devamını okuyarak konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, klimanızın montajını güvenle yaptırabilirsiniz.

Adım Adım Klima Montajı

Klima montajı nasıl yapılır? konusu özelinde adım adım ilerlemekte fayda var. Öncelikle klimaların iç ve dış ünite olmak üzere iki ayrı bölümleri vardır. Klima montajı esnasında ilk adım, iş güvenliği. Dolayısıyla klima montajını yapacak kişiye bir montaj güvenlik seti giydirilmesi gerekiyor. Daha sonra sırada iç ünite sacını duvara düzgün bir şekilde monte etmek var. Zira bu sac duvara düzgün şekilde monte edilirse klimanın gövdesi de bu sac üzerine geleceği için cihaz düz bir zeminde konumlandırılacaktır. Daha sonra düzgünce yerleştirilen bu iç üniteye bakır boruları geçirmeniz gerekiyor. Bunun için de duvarda bakır borulara uygun delikler açılmalı. Bu işlem de tamamlandıktan sonra, klima montajının ikinci aşamasına geçebiliriz. Dış ünite ile iç ünitenin birbirine simetrik biçimde monte edilmesi, bu konu için en önemli adım. Dikkatli ve özenli bir şekilde dış ünitenin ayakları binanın dış cephesine monte edilir. Daha sonra bu ayaklar üzerine klimanın dış ünitesi sabit olarak yerleştirilir. Daha önce monte ettiğimiz bakır boruları da iç ve dış ünite arasındaki boşluk ölçüsünde keserek montaja hazır hale getirmelisiniz. Bu aşamada göz önünde bulundurulması gereken en önemli kısım da bu bakır borulara açılması gereken havşalar. Bu aşamayı da başarıyla tamamladıktan sonra klima iç ünitesine kumanda kablosu bağlantıları yapılabilir. Drenaj konusu, klima montajının hayati bölümlerinden. Klimadan tahliye edilecek su için kullanılan bu borunun belli bir eğimde olması gerekiyor. Bu işin profesyonelleri, drenaj kablosu ve hortumu montajının önemini bildikleri için konu hakkında yeterli teknik bilgiye sahiptirler. Tüm bu aşamalar adım adım tamamlandığında evinizin odalarını dilediğiniz sıcaklığa getirecek klimanız hazır demektir.

Klima Montajında Bunlara Dikkat!

Klima sökümü ve montajı kulağa basit gibi gelse de karmaşık süreçleri olabilen bir iş. Bu sebepledir ki bu süreci konu hakkında teknik bilgiye sahip kimselerin yapması her iki taraf için de son derece faydalı ve güvenli. Eğer evinize yeni bir klima almayı düşünüyorsanız belli başlı hususları önceden düşünmenizde fayda var. Örneğin klimayı konumlandıracağınız odanın metrekaresi nedir? Evinizin ısı yalıtımı için herhangi bir işlem yaptırdınız mı? Klimanın bulunacağı mekanın nem değeri nedir? Tüm bu sorular, klima montajında önemli rol oynayan unsurlardan. Zira evinize yerleştireceğiniz klimada ne kadarlık bir kapasiteye ihtiyacınız olması gerektiğini, bu soruların cevapları belirliyor olacak. O zaman şimdi klima montajında aklınızda bulunması gereken hususlara değinmenin tam vakti. Adım adım gidecek olursak:

• Klimanın yerleştirileceği duvarın sağlam ve düz olması ilk şart.

• Montajın yapılacağı zeminin türüne göre uygun aparatlar da seçildikten sonra işleme başlanabilir.

• Klimanızın konumlanacağı yerde gaz kaçacağına sebebiyet verebilecek başka cihazların olmamasında fayda var.

• Çalışma yapılacak yerde mekanın duvar dekorasyonuna zarar vermemeye de özen gösterilmeli.

• Montajın en önemli hususları arasında en baş sırada olan konu ise kolonlar. Klima montajı yapılırken binanın taşıyıcı kolonlarına temas edilmemeli, bu kolonlar üzerinde kesinlikle çalışılmamalı.

• İşlem esnasında kullanılacak bakır borular ve drenaj kabloları kaliteli malzemelerden seçilmeli.

• Uygun voltaj konusu da klima montajındaki önemli başlıklardan. Tüm bu ipuçlarına dikkat edilerek yapılan klima montajı hem sizin hem ailenizin sağlığı hem de klimanın ideal çalışma şekli için son derece faydalı ve mühim. Kısacası, alanında uzman ekiplerle çalışarak hem cihazınızı hem de yaşam alanınızı güvenli hale getirebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.