Klima Motoru Ses Yapıyor, Neden Olabilir?

Sıcak yaz günlerinde serinleten, soğuk kış günlerinde içinizi ısıtan klimalar konforlu bir yaşam alanı oluşturmanıza yardımcı olur. Klimalar çoğunlukla rahatsız etmeyecekleri bir ses düzeyinde veya sessiz çalışır. Fakat kimi zaman gerek kullanım sonucu gerekse farklı sorunlar nedeniyle sesli çalışabilir. Kullanıcılar tarafından da klima motoru ses yapıyor, şikayetleri bu sorunun rahatsız edici olduğunun da bir göstergesi. Sesli çalışan klima motoru keyifli ortamınızın tadını çıkarmanıza engel olabilir. Ani bir gürültünün duyulması ya da sürekli devam eden gürültülü olması klima kompresöründe bir sorun olduğunun göstergesidir. Peki klima kompresörü neden ses yapar? Bu yazımızda klima kompresörünün ses yapması nedenlerini sizler için araştırdık. İşte klimanızın neden ses çıkardığına dair nedenler ve çözümleri!

Klima Kompresör Sesi Nedenleri

Sıcak ve soğuk ayarda çalışabilme özelliğine sahip olan klimalar yaşam alanlarında daha rahat bir alan oluşturmanız için ideal tercihlerden biri. Ancak kimi zaman klimayı çalıştırırken kompresörün ses çıkarması kullanıcılar tarafından rahatsız edici bir hal alabilir. Klima kompresörü ses yapıyor, şikayetleri kullanıcılar tarafından da sıklıkla duyulan sorunlardan bir tanesi. Klima kompresörleri, farklı nedenlerden dolayı zaman içinde ses çıkarabilir. Bunun nedenleri klimanın modeli ve yapısına göre değişkenlik gösterebilir. Klimanın iç düzeneklerinden kaynaklanabileceği gibi dış etkenlerden de kaynaklanabilir. İşte klima kompresörünün ses yapmasının nedenleri:

 • Klimanız çalışırken klima motoru sesi rahatsız edici bir düzeyde geliyorsa, bunun nedenlerinden biri klima kompresörünün perdeleri arasına yabancı bir cisim sıkışmış olabilir. Bu da klimanızın yüksek sesli çalışmasına neden olabilir.

 • Klimanız içerisinde toz ve kir birikmesi de sesli çalışmasına neden olan etkenler arasındadır. Toz ve kir birikimi aynı zamanda kompresörün düzensiz çalışmasına ses çıkarmasına neden olurken farklı sorunlara da sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir.

 • Klima tesisatında sorun olması da kompresörün ses çıkarmasına neden olur. Boru sisteminde ezilmelerin olması veya boruların yıpranması motoru zorlayacağından sesli çalışmasını sağlar.

 • Klima fanlarının zarar görmesi, sesli çalışan bir klimaya neden olabilir. Klimanızı fazla kullanıyorsanız zaman içerisinde fan sisteminiz eskiyebilir veya dış etkilerden dolayı zarar görebilir. Bu gibi durumlar klimanın daha sesli çalışmasına neden olur.

 • Klima ses yapıyor ise bu klimanın gün içinde fazla çalışmasından da kaynaklanabilir. Fazla yorulan klima kompresöründen, ses çıkabilmektedir.

 • Klimanızı uzun saatler boyunca dinlendirmeden çalıştırıyorsanız fanların fazla ısınmasına neden olabilirsiniz. Fazla ısınan fanlar, zamanla şekil değiştirebilir. Bu da klimanın çalışma fonksiyonunu bozacağından çalışırken ses çıkarmasına neden olur.

 • Klima kompresöründe sorunların olması da motordan ses çıkmasına neden olabilir. Klimanın ana yapılarından olan kompresör, sızıntı veya aşınmaların meydana gelmesi durumunda ses yapma ve düzensiz çalışmaya neden olabilmektedir.

 • Klima rulmanlarında sorunların yaşanması da çeşitli ses sorunlarına neden olur. Klima kompresörü rulman sesi, rulmanların zamanla aşınması sonucu oluşur. Bu da gıcırdamalara ve klima motorunun ses çıkarmasına neden olabilir.

Klima Motorundan Gelen Sesler için Ne Yapılmalıdır?

Çeşitli nedenler sonucunda klimalar çalışırken motor sesi duyabilmektedir. Klima sesini ortadan kaldırabilmek için ilk olarak neden kaynaklandığını bulmak gerekir. Bunun için klima motorunu kontrol etmelisiniz. İlk olarak klima motorunu kontrol ederek sorunun kaynağını bulmalısınız. Ardından çözüm için gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Peki klima çalışırken oluşan motor sesini önlemek ve önüne geçebilmek için neler yapılması gerekir. Klima motorundan ses geliyorsa aşağıdaki tavsiyelere göz atabilirsiniz:

 • Klima motorunun perdeleri arasına bir nesne kaçmışsa veya klima içerisinde fazla kir ve toz birikmişse bu motorun sesli çalışmasına neden olur demiştik. Bunun önüne geçebilmek için klima motorunun periyodik olarak temizlenmesi gerekir. Filtreleri düzenli bir şekilde temizlemek ve değiştirmek ses oluşmasının önüne geçebileceği gibi klimanın kullanım ömrünü de atabilmektedir.

 • Klima borularına dikkat etmeniz de gerekir. Yıpranmış veya sıkışmış borular klima motorunun hasar almasına ve sesli çalışmasına neden olabilir. Yıpranan ve sıkışan boruları komple değiştirmeniz gerekir.

 • Sorun klimanın fanlarında ise motor kapağı çıkarılarak fanlarda meydana gelen sorun giderilmelidir. Kimi zaman fazla çalışmaktan ısınan fanlar ısının etkisiyle erir. Bu gibi durumla karşılaşıldığında klima fanlarının değiştirilmesinde fayda vardır. Bunun için klimanın servisinden destek alabilirsiniz.

 • Klimanızı tüm gün boyunca çalıştırmalısınız. Fazla çalışan klimalar motor sağlığı açısından zararlıdır. Bunun için klimanızı dinlendirmeye özen göstermelisiniz.

 • Klima motorundan ses gelmesi kompresörden kaynaklanıyorsa bunun için bir uzmandan destek almalısınız.

Klima Motoru Nasıl Temizlenir?

Klima motoru ses problemleri çoğunlukla klimanın içine bir şey kaçması veya tozdan kaynaklanmaktadır. Bunun için klima motorunun düzenli aralıklarla temizlenmesi önemlidir. Peki klima motorunu nasıl temizleyeceğiz? İşe ilk olarak elektriği kesmekle başlamalısınız. Daha sonra klimayı kapağını sökerek temizleyebilirsiniz. Nemli bir bez ve elektrik süpürgesi yardımıyla klimanın içindeki toz ve kirleri alabilirsiniz. Filtrelerindeki tozları da aldıktan sonra klimanızı toplayarak eski haline getirebilir ve tekrardan kullanmaya başlayabilirsiniz. Detaylı bir temizlik yapmak isterseniz Klima Dış Ünite Temizliği Nasıl Yapılır? blog yazımıza göz atabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.