Klima Neden Isıtmaz?

Kapalı ortamlarda her mevsim rahat olmak adına yararlandığımız iklimlendirme cihazlarından olan klimalar sadece evlerin değil; AVM, ofis, hastane, okul, otel ve benzeri tüm sosyal ortamların vazgeçilmezi. Ancak her çeşit teknolojik alet gibi klimalar da arada sırada belli arızalar verebiliyor. Klima kullananların sıklıkla karşılaştığı aksaklıklar biri de ısıtmama sorunu. Klima neden ısıtmaz? sorusunun altında yatan pek çok farklı cevap olabilir. Tam da bu sebepten ötürü, aşağıda bu problemin kaynağı olabilecek birtakım nedenleri sizin için derledik. Gelin, bu maddelere hep birlikte göz atalım!

Yeni Aldığım Klima Isıtmıyor, Neden Olabilir?

Evinizde, ofisinizde ya da bulunduğunuz diğer mekanlarda yer alan klimada ısıtma problemi yaşıyorsanız, öncelikle bu sorunu kendi başınıza çözmeye kalkmadan önce kullandığınız markanın teknik servisinden destek almayı deneyin. Zira klimaların ısıtmama sorunları yetkili kişiler tarafından çözülmesi gereken aksaklıklar arasında yer alıyor. Peki, klima kışın neden ısıtmaz? Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu sorunun birden çok sebebi olmakla birlikte en yaygın olanlarını aşağıda görmeniz mümkün.

• Klimanızın kumandasında arıza meydana geldiği için ısıtma bölümü işlevsiz hale gelmiş olabilir.

• Klimanın kompresörü arızalı olabilir.

• Cihazın bakır boru hattında arıza olabilir.

• Klimanın iç veya dış ünitesindeki fanda sorun olabilir.

• Cihazın motoru arızalı olabilir.

• İç ünitenin filtresi ya da peteği kirli olabilir.

• Dış ünitenin filtresi ya da peteği kirli olabilir.

• Klimanın sinyal kablolarında sorun olabilir.

• Klimanın kurulumu esnasında ısı ayarı doğru yapılmamış olabilir.

• İç ünitede hava akışının çıktığı kanatçık yukarıya dönük olabilir. Tüm bu sebepler klimanın sıcak hava üfleyememesi, üflese bile fark edilememesi anlamına gelebilir. Bu durumlardan herhangi birini deneyimliyorsanız, cihazın yetkili servisi ile irtibata geçerek probleminize çözüm arayabilirsiniz.

Klimanın Isıtmadığı Durumlarda Kullanıcının Yapması Gerekenler

Klimanızın ısıtmama durumuyla karşı karşıyaysanız, panik yapmayın! Yetkili servisi aramadan önce evde kendinizin atması gereken basit adımları pekala atabilir, problemi büyümeden çözme şansı yakalayabilirsiniz. Bu sorunu yaşadığınızda öncelikle yapmanız gerekenler:

Klimayı Isıtma Moduna Almak

Klimanızı açtığınızda cihaz, ısıtma yerine soğutma modunda olabilir. Dolayısıyla öncelikle bu durumu kontrol etmenizde yarar var. Eğer klima ısıtma modunda değilse, hemen kumandanın ilgili tuşuna basarak cihazın sıcak hava üflemesini sağlayabilirsiniz.

Klimanın Isı Derecesini Ayarlamak

Klimanızın ortamı ısıtmasını istiyorsanız, klimadaki sıcaklık ayarını ortamın sıcaklığından üst seviyelere ayarlamnız lazım. Böylece mekan dilediğiniz sıcaklığa kısa sürede gelecektir. Dış Üniteyi Devreye Sokmak Klimanın sıcak hava üflemesini beklerken cihazın dış ünitesi devreye girmiyorsa, cihazınız elektronik olarak bloke olmuş demektir. Bu durumda yapmanız gereken şey klimayı resetlemek. Cihazı kapatın ve 10 dakika kadar bekleyip tekrar açın. Açık Kapı veya Pencereler Klimanın çalıştığı sırada mekanda açık pencere ya da kapı varsa, klimanızın ısıtma işlevi devreye girmiyor olabilir. Bu durumda içeriye hava akımı girebilecek tüm pencere ve kapıları kapattıktan sonra klimanızın ısıtmasını tekrar çalıştırın. Eğer cihazda herhangi teknik bir sorun yoksa, oda kısa sürede istenilen ısıya gelecektir. Klima Havalandırma Kanallarının Tıkanması Klima çalışır durumdayken hava girişleri mutlak suretle açık olmalı. Aksi halde klimanızın ısıtma ve soğutma yapması mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla klimanız çalışırken onun önünde duran eşyaları almalı, hava kanallarını açık tutmalısınız. Klima Yönlendirme Kapakçığının Yönü Klimalar ısıtma modundayken cihazın hava yönlendirme kapakçığının aşağı yöne bakması gerekiyor. Aksi halde cihazın ısıtma sağlaması engelleniyor. Eğer klimanızın ısıtmadığını fark ederseniz, cihazın yönlendirme kapakçığının yönünün aşağı baktığından emin olun. Hava Filtresinin Temizliği Klimaların iç ünitesinin ön kısmında hava filtreleri bulunur. Bu cihazlar mekanları istenilen sıcaklıklara getirirken aynı zamanda hava filtrasyonu da sağlar. Zaman içinde tozlar ve bazı partiküllerle tıkanan bu filtreyi belli aralıklarla temizlemek, klimanın üflediği havanın sıcaklığını da etkilediği için son derece önemli. Dolayısıyla split klima neden ısıtmaz, diye merak ediyorsanız cihazın filtresini kontrol etmeyi ve periyodik olarak temizlemeyi ihmal etmeyin. Kısacası, tüm bu ipuçlarını takip ettiğinizde klimanızın ısıtmama sorununu kendi başınıza kolaylıkla çözebilir, çözemeseniz bile teknik destek yardımı almak için aksiyona geçebilirsiniz. Eğer Toshiba marka klimanızda ısıtmama sorunu yaşıyorsanız, size en yakın Toshiba Yetkili Servisi ile irtibata geçerek probleminize etkili bir çözüm bulmanız mümkün.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.