Klimada SEER Nedir?

Klimaların soğutma ve ısıtma görevlerini yerine getirmek için elektrik enerjisi harcadığını biliyoruz. Kullandığınız klimanın ne kadar verimli ve enerji tasarruflu olduğunu anlamak için SEER değeri denilen ve elektrik verimliliği anlamına gelen değerler devreye girer. Peki klimada SEER nedir? SEER değeri ne anlama gelir ve ideal olarak kaç olmalıdır? Detaylar bu yazımızda.

SEER'in Açılımı Nedir?

SEER ifadesinin açılımı İngilizce olmakla birlikte "Seasonal Energy Efficiency Ratio", yani "Sezonsal Enerji Verimliliği Oranı" anlamına gelir. Bu ifadenin baş harflerinden oluşan bu kavram, cihazınızın ne kadar elektrik performansına sahip olduğunu, yani klimanızdan aldığınız performansın cihazın harcadığı elektriğe oranını ifade eder. En temel haliyle bir klimanın SEER değeri ne kadar yüksekse, verimliliği de o kadar yüksektir, dolayısıyla klimanın kalitesi de SEER değeri arttıkça değer kazanır.

SEER Değeri Nasıl Ölçülür?

Bir SEER değerine ulaşmak için kullanabileceğiniz basit bir formül vardır. Klimanın kW bazında yıllık soğutma kapasitesi, yine kW bazında yıllık soğutmada çekilen güce bölündüğü zaman kW değerine SEER rakamına ulaşmak mümkün olur. Özellikle split klima modellerinde daha da önemli hale gelen bu değer, enerji verimliliği sınıfına göre farklı değer aralıkları arasında olmalıdır. Örneğin A+++ enerji verimliliği sınıfında olan bir klimanın SEER değeri 8,5'in üzerinde, A++ sınıfında olan bir klimanın SEER değeri 6,1 ile 8,5 arasında, A+ sınıfındaki bir klima için ise 5,6 ile 6,1 arasında tanımlanmaktadır. Bu aralıklar, A sınıfı için 5,1 ile 5,6 arası, B sınıfı için 4,6 ile 5,1 arası, C sınıfı için ise 4,1 ile 4,6 arasındadır. En düşük enerji sınıfı G olmakla birlikte bu enerji sınıfında yer alan klimaların SEER değeri genellikle 2,6'nın altındadır.

Klimada SEER Ne İçin Kullanılır?

SEER değeri, ülkemizde 01.01.2014 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş olup, eskiden enerji verimliliği yönetmeliğinde kullanılan EER ve COP değerlerinin yerini almıştır diyebiliriz. Günümüzde SEER, yeni enerji verimliliği yönetmeliğinin temel aldığı enerji verimliliği birimidir. Bazı durumlarda SEER ile birlikte SCOP değeri de aynı anlamlarda kullanılabiliyor.

Hem SEER hem de SCOP değerleri, sezonsal verimliliği işaret etmek için kullanılır. Bu değerlere sahip olan klimalar, birden fazla ölçüm noktasında test edilmiş demektir. SEER soğutma modunun verimidir ve soğutma modunda olan bir klima için ölçüm referansı olarak alınan noktalar 20 derece, 25 derece, 30 derece ve 35 derece dış ortam sıcaklıklarıdır. Söz konusu ısıtma modu olduğu zaman ise henüz tüm bölgeleri kapsayan bir sıcaklık profili oluşturulmuş değildir, bu yüzden de ortalama, daha sıcak ve daha soğuk olmak üzere 3 farklı iklim bölgesi yaratılmıştır. Isıtma modunda SCOP değeri olarak bilinen değer için ölçümler, 12 derece, 7 derece, 2 derece ve 7 derece olmak üzere 4 farklı dış ortam sıcaklığında gerçekleşir. Bu değerler, bulunulan bölgeye bağlı olarak farklı çalışma süreleri ile hesaplamalara dahil edilir.

Kısacası SEER değerlerinden klimaların enerji ve performans değerlerini gözler önüne sermek ve cihazın verimliliğini ortaya koymak için faydalanılır. SEER, cihazın sunduğu performansın harcadığı elektriğe oranı olduğu için bu değer ne kadar yüksekse, klimanın o kadar kaliteli ve verimli olduğu anlamına gelir. Bu nedenle de klima seçerken SEER değeri yüksek bir klimaya yönelerek klimanın maliyetini belirleme konusunda da fayda sağlamak mümkündür. 

Klimada SEER Ne Kadar Önemli?

Eğer bir klima satın almak istiyorsanız, öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken unsurların arasında kesinlikle SEER değeri de yer alır. Bu değer, enerji tasarruf oranını ifade ettiğinden dolayı satın aldığınız cihazı kullandıkça karşılaşacağınız fatura miktarlarına dair bir ipucu verecektir. SEER değerinin klimanın rakiplerine ve seleflerine göre daha yüksek olması, cihazın hem kısa hem uzun vadede daha az enerji harcayacağını, daha iyi soğutma yapacağını, dolayısıyla da elektrik faturanızda da şaşırtan rakamlardan kaçınabileceğinizi ifade eder. Örneğin 3,20 ve üzeri bir SEER değerine sahip klimalar, A enerji sınıfına sahip olmakla birlikte en kaliteli klima modelleri arasında baş gösterir. Bir referans değeri olarak alınan 3,20'nin üzerine ne kadar fazla çıkılırsa, klima o kadar az elektrik harcayacak demektir.

Birbirinden kaliteli, yüksek enerji sınıfında ve yüksek SEER değerine sahip klima modellerini Klima sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.