Klimalı Odada Bebek Uyutmak: Bilmeniz Gerekenler

Her yeni ebeveynin aklındaki en yaygın soru şudur: Klimalı odada bebek uyutmak ne kadar doğru? Bu sorunun cevabına baktığımız zaman aslında klimalı odada bebek uyutmanın, süreç doğru ele alındığı sürece herhangi bir zararı olmadığını söylemek mümkün. Gereğinden fazla nem ve sıcaklık yenidoğan için iyi olmadığından uygun şekilde havalandırılan bir oda Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) riskini önlemeye yardımcı olabilir, dolayısıyla da bir bebeğin rahat bir uyku ve sağlıklı büyüme için iyi havalandırılan ve havadar bir odaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle de çocuk doktorları bebeklerin serin ve ferah bir ortamda tutulmasını ve uyutulmasını önermektedir. Rahat ve konforlu bir uyku bebek için çok önemlidir. Doktorlar aynı şekilde gereken önemi verdiğiniz takdirde bebeğinizin odasında klima kullanılmasında herhangi bir sakınca görmemektedir. Bununla birlikte bebekli odada klima kullanırken mutlaka dikkat edilmesi ve asla göz ardı edilmemesi gereken noktalar vardır. Siz de birazdan değineceğimiz bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde bebeğinizin odasında güvenle klima kullanabilirsiniz.

Klimalı Odada Bebek Uyuturken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıcaklığı Takip Edin.

Bebek klimalı odada uyurken ya da vakit geçirirken sıcaklığı dışarıdaki sıcaklığa göre izlemeye devam etmelisiniz, aksi takdirde bebeğiniz için oda çok soğuk olabilir. Peki bebekli odada klima kaç derece olmalı? Uzmanlar, bir bebeğin odasında konforlu olabilmesi için oda sıcaklığının ortalama 21-24 arasında olması gerektiğini vurguluyor. Bu noktada bebek odasının nem oranının ise yüzde 50 civarında olması gerektiğini de eklemiş olalım.

Konforlu Sıcaklığı Koruyun.

Bebekli odada klima kullanırken ortamda rahat bir sıcaklık koruduğunuzdan emin olmanız gerekir. Sıcak ya da soğuk, her türlü aşırı sıcaklık, bebeğinizin sağlığı için tehlike arz edebilir.

Direkt Hava Akışı Oluşturmayın.

Klimanız asla bebeğinize doğrudan vurmamalı, bebeğiniz hiçbir koşulda klimanın doğrudan hava akışına maruz bırakılmamalıdır.

Hafif Bir Battaniye veya Pike Kullanın.

Bebeğinizin odasında klima kullanırken onu hafif bir battaniye veya pikeyle örtmelisiniz. Bebeğinizin sizden yalnızca bir ekstra katmana ihtiyaç duyduğunu unutmayın ve bu nedenle ağır battaniyeler veya yorganlar kullanmaktan kaçının - o uyurken klima açık olsa bile.

Ortamdaki Havanın Kurumasından Kaçının.

Klima kullanımı odada kuruluğa neden olabilir; bu nedenle odada bir kap su bulundurmak iyi bir fikir olacaktır. Herhangi bir burun tıkanıklığını ya da burun kanamasını önlemek için bebeğinizin burnunun çevresine de biraz organik yağ uygulayabilirsiniz. Odadaki nemi ideal seviyelere getirmek için klimayla birlikte hava nemlendirici cihaz kullanımına da yönelebilirsiniz.

Temiz Hava Girişi Sağlayın.

Klimayı gereğinden fazla uzun süreler kullanmış olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, biraz taze hava sirkülasyonu için arada bir klimayı kapatıp pencereyi açık bırakabilirsiniz. Temiz hava akışını düzenli olarak sağlamak için bir hava temizleyici cihaz kullanmayı deneyebilirsiniz.

Gece Bebeğinizi Doğru Şekilde Giydirin.

Eğer bebeğinizin odasında bir klima varsa ve onu uyurken de kullanıyorsanız klimalı odada bebek nasıl giydirilmeli konusu aklınızı kurcalıyor olabilir. Elbette klima eşliğinde uyuyan bebeklerin daha dikkatli giydirilmeli gerekir, çünkü sıcaklıklar genellikle geceleri düşer ve gece boyu klimanın açık kalması bebeğinizin gereğinden fazla üşümesine yol açabilir. Bu nedenle bebeğinize tam boy giysiler giydirmek daha iyi bir fikir olabilir. Buna ek olarak bebeğinizin uyku esnasında klimadan etkilenmesini istemiyorsanız Klimada Uyku Modu Nedir yazımızı okuyarak konuyla ilgili daha fazla bilgi edinebilir ve bebeğinizin odasındaki klimayı geceleri uyku moduna alarak rahat edebilirsiniz.

Ani Sıcaklık Değişimlerini Önleyin.

Bebeğiniz uzun süre klimalı bir ortamda bulunuyorsa onu aşırı sıcakların olduğu dışarıya çıkarmak bebeğiniz için zararlı olabilir. Bebeğinizi herhangi bir sıcaklık değişikliğine maruz bırakmadan önce klimayı kapatmalı ve sıcaklığın normale dönmesini beklemelisiniz.

Bebeğinizi Düzenli Olarak Kontrol Edin.

Bebeğinizin rahat ve konforlu olduğundan emin olmak için başını, göğsünü, ellerini ve ayaklarını düzenli olarak kontrol edin, uzuvlarının aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmadıklarından emin olun.

Klimanın Bakımını ve Temizliğini İhmal Etmeyin.

Bebeğiniz için kullandığınız klimanın düzenli olarak temizlendiğinden ve bakımının yapıldığından da emin olmanız çok önemli. Bu sadece bebeğinizin temiz hava solumasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ekipman da etkili bir şekilde çalışır ve ömrü uzar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.