Klimasız Ev Nasıl Soğutulur?

Yaz sıcaklıkları kavurucu noktalara geldiğinde serin kalmak ve evinizi serin tutmak zor olabilir; çoğu durumda da bu bir klima olmadan neredeyse imkansızdır. Bu durum sıcak çarpması veya sıcak bitkinliği gibi bazı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir; bu nedenle aşırı sıcaklar bastığında önlemlerinizi almanız ve kendinizi korumanız çok önemli hale gelir. Evinizi serinletmeniz gerekiyorsa ve henüz bir klima satın almadıysanız, klimasız ev nasıl soğutulur stratejilerimizi deneyebilir ve klimasız evi soğutma taktiklerimizden yararlanabilirsiniz.

Klimasız Ev Soğutma Taktikleri

Perdelerinizi veya panjurlarınızı kapatın.

Evinizdeki güneş ışığı önemli bir ısı kaynağıdır; bu nedenle aşırı sıcaklar bastığında perdeleri kapatmanız, sıcaktan korunmak için alabileceğiniz en etkili önlemlerden biri olacaktır. Yapılan araştırmalara göre standart bir pencereye düşen güneş ışığının dörtte üçünden fazlası eve ısı olarak giriyor; bu yüzden de pencerenizi perdeyle örtmek bunu azaltmanıza yardımcı olabiliyor. Standart bir fon perde ya da zebra stor, gelen ısıyı %33 oranında azaltabiliyor. Black-out özellikli perdelerin ise istenmeyen güneş ısısını %60'a kadar azaltabildiği söyleniyor.

Ocağı kapalı tutun.

Sürekli yanan, sıcak bir ocak doğal olarak evinizi de ısıtır. Aşırı sıcaklıkların evinizi istila ettiği günlerde ocakta yemek pişirmeyi ertelemeyi ve buna daha "serin" alternatifler aramayı deneyebilirsiniz. Salata ya da meze gibi ocağı çalıştırmayı gerektirmeyecek tariflere yönelerek mutfağınıza fazladan ısı eklemekten kaçınabilirsiniz.

Gereksiz cihazları kapatın ve fişini çekin.

Bulaşık makineleri, çamaşır makineleri ve kurutucular evinizdeki en büyük ısı üreticileri olabilir, ancak telefon şarj cihazlarınız ve küçük ev aletleriniz bile eviniz içerisinde bir miktar ısı üretebilir. Gerekli olmayan her şeyi kapatın veya daha da iyisi, mümkünse tamamen fişini çekin. Florasan ve LED ışıkların klasik ampuller kadar ısı ürettiğini de unutmamak lazım; bu nedenle de gerekli olmadığı sürece evin içerisinde ışık açmayın.

Evinizin çevresini gölgelendirmeye çalışın.

Tenteler ve şemsiyeler, güneşin pencerelerinize girmesini engellemeye ve odalarınızın daha serin hissetmesine yardımcı olabilir. Pencere tenteleri, evinizdeki güneş ısısı miktarını %65'e kadar azaltabilir. Eğer evinizde klima yoksa ve yazın kavurucu sıcaklarla baş etmek zorunda kalıyorsanız, pencerelerinize tente taktırmayı deneyebilirsiniz. Bununla birlikte balkonunuzun bulunduğu odanın güneş ışınlarından daha az etkilenmesini sağlamak için balkona bir şemsiye yerleştirebilirsiniz.

Kullanılmayan odaların kapılarını kapatın.

Aktif olarak kullanılmayan odaları kapatarak serin tutulması gereken alan miktarını en aza indirebilirsiniz.

Kapı ve pencerelerinizin etrafındaki boşlukları kapatın.

Kapı ve pencerelerinizin etrafını sızdırmaz hale getirmek rahatsız edici hava akımlarını önlemeye yardımcı olur. Özellikle kışın hava koşullarına karşı koruma sağlamak ve bir odadaki ısının başka odalara sızmasını engellemek için bu etkili bir taktiktir. Aynı strateji, yaz aylarında sıcak havanın içeri girmesini önlemeye de yardımcı olabilir.

Sıcaklık düştüğünde pencereleri açın.

Havanın en sıcak olduğu gün boyunca pencerelerinizi kapalı tutmalısınız. Ancak dışarıdaki sıcaklık içerideki havadan daha düşük olduğunda, içeride serinletici bir esinti yaratmak için pencerelerinizi açabilirsiniz. Evin içine daha soğuk hava üflemek için kullanabileceğiniz bir fan, daha hızlı serinlemenize yardımcı olur ve karşılıklı açılan pencereler, evin daha hızlı soğumasını sağlayan çapraz esintiler de yaratabilir. Havanın içeri girmesi için daha küçük bir pencere, dışarı çıkması için ise daha büyük bir pencere açmayı deneyin; bu hava hızını artırabilir ve evinizi daha serin hissettirebilir.

Sıcak havayı boşaltın.

Banyonuzdaki ve mutfağınızdaki fanları çalıştırmak, duştan veya mutfak aletlerinden gelen ısıyı boşaltmanıza yardımcı olabilir. Sıcak havanın dışarı atılmasına ve daha soğuk havanın evinize çekilmesine yardımcı olmak için bu fanları geceleri açık pencerelerle birlikte de kullanabilirsiniz.

Bir klimaya yatırım yapın.

Her ne kadar klimasız oda nasıl soğutulur taktiklerimiz anlık olarak kurtarıcı olsa da, özellikle son dönemlerde yaşanan ve küresel ısınmanın gidişatına bakıldığında gelecekte de yaşanmaya devam edecek olan aşırı sıcaklık dalgalarıyla baş etme konusunda uzun vadede yeterli olmayabilir. Klimasız ev ortamında konforlu ve kaliteli bir yaşam sürmek hem sizin hem de sevdikleriniz için zorlayıcı bir hal alabilir. Bu nedenle de şimdi dayanıklı ve güvenilir bir klimaya yatırım yapmak, evinizi daima serin tutmanın en mantıklı yollarından biri olabilir. Toshiba'nın birbirinden kaliteli ve etkili klima modellerini inceleyerek siz de katlanılmaz sıcaklara karşı uzun vadeli bir önlem alabilir ve rahat edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.