Ofiste Serin Kalmanın Yolları

Son zamanların en yüksek sıcaklarını yaşadığımız bir dönem içerisinde olduğumuz bir gerçek. Hal böyleyken düzenli olarak ofise gitmek ve ofiste serin kalmaya çalışmak bazen gerçekten de zorlayıcı olabiliyor. Sıcaklıkların daha da artmaya meyilli olduğu yaz aylarında ofiste serin kalmanın yollarını arayanlardansanız, yalnız değilsiniz. Klima kullanımı başta olmak üzere ofiste serin kalmak için yapabileceğiniz birden fazla şey var. Şimdi gelin, ofiste geçirdiğiniz vakti daha konforlu ve en önemlisi de bunaltıcı sıcaklıklardan uzak kılacak ipuçlarını birlikte öğrenelim.

 

Klimayı iyi değerlendirin.

Elbette serin bir ofis ortamı yaratmanın en etkili yolu, klima kullanmaktır. Çoğu modern ofis binası ve işyeri, modern teknolojilerle donatılmış merkezi havalandırma sistemleri kullanmakta, böylece bunaltıcı yaz sıcakları yaklaştığında klimalar tecrübelerini konuşturmaya başlamaktadır. Siz de ofiste geçirdiğiniz süre boyunca serin kalmak ve dışarıdaki kavurucu sıcaklardan etkilenmemek için klimanın nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Merkezi bir yapıda olduğu için ofise montajı yapılan klimalar, genellikle stratejik bir şekilde konumlandırılır ve her yeri eşit bir biçimde serinletmek üzere çalışırlar. Bununla birlikte ofislerde merkezi yerine bölgesel olarak yerleştirilen klimalar, ofiste klima savaşları meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Eğer çalışma masanız doğrudan bir klima çıkışının altında ya da yakınlarında kalıyorsa, özellikle klima çarpması gibi sorunlara karşı tetikte olmanız gerekebilir.

 

Pencereleri açarken stratejik olun.

Bir esinti varsa veya pencereniz serin, gölgeli bir havaya açılıyorsa, pencerenizi açabilir ve rüzgarın serinliğinden faydalanabilirsiniz. Öte yandan dışarıda sadece kavurucu ve duran bir sıcak hava varsa veya pencereniz sadece güneş görüyorsa, pencerenizi açık tutmanız hiçbir işe yaramayabilir, aksine ters bile tepebilir.

 

Panjurları veya perdeleri kapalı tutun.

Güneşin bir odaya girmesini engellemek, ortamın serin kalmasına yardımcı olacaktır. Her gün, tüm gün çalışma alanına giren güneş ışığı adeta bir sera etkisi yaratacaktır. Bunun olmasını olabildiğince uzun süre durdurmak, sıcaklığı daha düşük tutacaktır, bu yüzden de panjurları, perdeleri ve jaluzileri özellikle güneşin alana doğrudan girdiği saat aralıklarında kapalı tutmak en etkilisi olacaktır.

 

Serin akşam havasını değerlendirin.

Öğleden sonra, akşam üstüne doğru ilerleyen saatlerinde, havanın daha serin olduğu saatlerde klima kullanmak yerine pencereleri açmayı deneyebilirsiniz. Bu, ofisteki havanın serinlemesine ve ertesi güne hazır hale gelmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda halihazırda kalabalık olan ofisin temiz hava sirkülasyonuna maruz kalması birey sağlığı açısından da oldukça olumlu faydalar yaratacaktır. Hava sirkülasyonu için ofisinizin kapısını da ara ara açabilirsiniz.

 

İş gününüzü sıcaklığa göre planlayın.

Dikkatinizi gerektiren önemli görevleri sabahları tamamlayın ve çok fazla konsantrasyon gerektirmeyen veya sıkı teslim tarihleri olan işlere odaklanmak için öğleden sonraya kadar bekleyin.

 

Enerjinizi yükseltecek bir motivasyon kaynağı bulun.

Öğleden sonra sıcakların da etkisiyle bunalmaya başlayacağınızı ve işe odaklanmakta zorlanacağınızı biliyorsanız, çalışma gününüzün son birkaç saatinde sizi ayakta tutacak bir şeyler bulun. Bu bir kahve, şekerli bir içecek, biraz meyve veya bir tatlı olabilir. Dışarıda yürüyüş yapmak veya sevdiğiniz bir çalma listesini dinlemek de enerjinizi yerine getirmeye yardımcı olabilir.

 

Isı üreten nesneleri kapatın.

Başta masa lambası olmak üzere kullanılmayan tüm elektrikli öğeleri kapatın. Bu sadece odadaki ısıyı değil, aynı zamanda ne kadar elektrik tükettiğinizi de azaltacaktır.

 

Nabız noktalarınızı soğutun.

Nabız noktalarınıza soğuk su tutmak veya buz küpü tutmak sıcaktan anında rahatlamanızı sağlar ve tüm vücudunuzun soğumasına yardımcı olur.

 

Bol bol sıvı tüketin.

Ofiste serin kalmanın yollarını ararken bol su tüketimini atlamamanız gerçekten de çok önemlidir. Bol sıvı ve normalden daha fazla su içtiğinizden emin olmalısınız.

 

Hafif, nefes alabilen giysiler giyin.

Ofisinizin resmi bir kıyafet politikası varsa, daha açık renkler ve pamuk veya keten gibi kumaşlar giyerek daha serin kalabilirsiniz. Öğle yemeğinde veya eve giderken giymek için ofisteki masanızın altında açık ayakkabılar, sandalet ya da terlikler tutabilirsiniz. Ofisinizin resmi bir kıyafet kodu yoksa, şort ve tişört gibi daha ferah ve minimum alan kaplayan giysileri tercih edebilirsiniz.

 

Erken kalkın.

Güne başlamadan önce acele etmekten ve vücut ısınızı yükseltmekten kaçınmak için sabahları daha erken kalkmayı deneyin. Mümkünse daha erken yola çıkarak veya alternatif bir rota izleyerek işe gidip gelmenin telaşından kaçının. Sıcak bir arabada veya otobüste mahsur kalmak, güne başlamak için en iyi yol değildir!

 

Ağır öğle yemekleri ve sıcak yemek yemekten kaçının.

Acılı ve ağır öğle yemekleri yemek, zaten bunaltıcı ve zorlayıcı havalarda size kesinlikle daha iyi gelmeyecektir. Bu yüzden de yaz aylarında ofiste geçirdiğiniz süre boyunca öğle yemeklerinde ne yediğinize de dikkat etmeniz gerekir. Daha hafif bir atıştırmalık yiyebilir veya salata, meze, dürüm gibi daha hafif bir seçeneği tercih edebilirsiniz.

 

Çalışma saatlerinizi ayarlayın.

Bütün bunları denediniz ancak yine de ekstrem hava koşullarından dolayı işinize odaklanamıyorsanız, çalışma saatlerinizi ayarlamayı deneyebilirsiniz. Çalışanların daha erken başlayıp daha erken bitirmesine veya rolleri izin veriyorsa akşam çalışmasına müsaade eden kurumlar var; siz de bunu ofis yönetiminiz ile görüşebilirsiniz. Bu, yalnızca günün en sıcak ve en rahatsız edici saatlerinde çalışmaktan kaçınmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığa bolca zararlı etkisi olan kavurucu sıcaktan da kurtarabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.