TOSHIBA Klima Filtre Işığı Yanıyor, Ne Yapmalıyım?

Klimanızın filtre ışığı yanıyor ve ne yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız içeriğimizdeki birden farklı senaryoya göre gerekli işlemi yapmanız mümkün. Çokça sorulan Toshiba klima filtre ışığı yanıyor ne yapmalıyım sorusuna verilen yanıt, söz konusu duruma göre değişkenlik gösterebiliyor. Kimi zaman resetleme işlemleri sorunun doğru çözümü iken kimi zaman da filtrenin çalışma süresine göre değişikliğe gidilebiliyor. Yanan ya da yanıp sönen Toshiba klimanızın filtresi ile ilgili doğru çözümü bulmak için önce sorunu doğru analiz etmek elzem. Aksi takdirde çözüme ulaştırmayacak farklı yöntemleri denemek zaman ve masraf konusunda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Siz de Toshiba klima filtre ışığı yanıyor ve buna karşı ne yapmalıyım, diyorsanız içeriğimizi inceleyerek sorununuzu çözebilirsiniz.

Filtre Işığı Yanıyorsa Ne Yapılmalı?

Toshiba filtre ışığı yanıyor ise bunun en bilindik nedenlerinden biri “FILTER” ışığının çalışma süresini tamamlamasıdır. Kimi Toshiba klimaların kullanım kılavuzlarında ya da ilgili dokümanlarda da bulabileceğiniz üzere; klimanız yüzlerce saatlik ömre sahip filtre ışığının sonuna gelmiş olabilir. Örneğin, iç ünite ekranındaki “FILTER” yazılı ışığınız her 1000 (bin) saatlik çalışma süresinin ardından yanabilir. Toshiba klima filtre lambasındaki bu uyarıyı mutlaka dikkate almanız ve gereken işlemleri gerçekleştirmeniz önem arz ediyor. Her 1000 saatlik çalışma süresinin ardından yanmaya başlayan filtre ışığı size hava filtresinin temizlenmesi gerektiğini söylüyor olabilir. Yani, Toshiba klima filtre ışığı yanıyorsa bu durum hava filtresinin temizliği dönemine geldiğinize yönelik bir uyarı olabilir. 1000 saatlik çalışma süresinin ardından yanmaya başlayan ışık nedeniyle hava filtresini temizleyerek öncelikle sorunun temelinden çözüme başlayabilirsiniz. Hava filtreleri genellikle ön panel üzerindeki yuvaya yerleştirilen filtre tipleri arasında yer alıyor. Panelin altındaki tutamaktan yardım alarak aşağı doğru çektiğiniz zaman da rahatlıkla çıkarılabiliyor. Elektrikli süpürge, su, bez gibi temizlik ekipmanlarınız ile temizlik işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra hava filtreniz steril bir şekilde çalışmaya devam edebilir. Hava filtresinin temizlenmesinin ve cihaza takılmasının ardından ise iş resetleme aşamasına geliyor. İç ünite ekranında “FILTER” olarak yazan filtre ışığını söndürmek ve resetlemek için uzaktan kumandadan yararlanabilirsiniz. Kumandanın üzerindeki “FILTER” tuşuna basarak işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Böylece Toshiba Inverter klima filtre ışığı yanıyor gibi bir problemin üstesinden gelebilir, bu esnada hava filtrenize de gerekli hijyeni sağlayabilirsiniz.

Klima Resetleme İşlemleri

Toshiba klima filtre ışığı yanıyor ise hava filtresinin temizliği ve akabinde uzaktan kumandadaki “FILTER” tuşuna basarak gerekli işlemleri devreye sokmak sorunun muhtemel çözümüdür. Çok büyük oranda klimanızdaki filtre ışığının yanması bununla ilgilidir ve her 1000 saatlik çalışma süresinin ardından klimanızın filtre ışığı bu şekilde yanarak sizi ikaz eder. Bu, hava filtresinin temizlenmesi gerektiği anlamına gelir. Bu işlemi yapmanızın ardından sorun çözülmüyorsa ya da çözüldüğü hâlde yeniden çeşitli ayarlamalar yapmak istiyorsanız farklı yöntemler de var. Örneğin, klimanızın uzaktan kumandasında yer alan “RESET” tuşu bunlardan birini devreye sokabiliyor. Kumandanız ile klimanız arasında bir bağlantı sorunu olduğunu düşündüğünüz takdirde tüm ayarların silinmesi ve baştan ayarlama yapabilmeniz için “RESET” tuşuna basmanız mümkün. Ayarları yeni baştan yapabilmek ve kendinize göre klimanız ile kumandanızı bir daha özelleştirmek de böylece oldukça kolay.

Periyodik Bakımlarda Hava Filtresi

Klimanızın iyi, verimli, ilk günlerdeki gibi çalışmasına devam etmesi için hava filtresine de ayrıca özen göstermeniz elzem olabilir. Toshiba klima filtre ışığı yanıyor ise bunun hava filtresinin temizlenmesi gerekilen dönemi işaret ettiğini belirtmiştik. Bu genellikle 1000 saatlik çalışma süresinin ardından ortaya çıkıyor. Ayrıca hava filtresinin temizliği için periyodik bir zaman gerekiyorsa bunu 1 ay olarak belirlemek de mümkün. Ayda bir hava filtresi temizliği yapılmayan Toshiba klima filtre ışığı yanıyor gibi durumlar içerisinde kalabilir. Bununla beraber tabii ki tozlu ortamlarda daha sık temizlik yapılması gerekiyor. Bu da tozlu ortamlarda filtre ışığının daha kısa aralıklarda yanabileceği anlamına geliyor. Klimanızın filtresinin tıkalı olması cihazdaki filtre ışığının yanmasına neden olabileceği gibi başka problemler de doğurabilir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

• Soğutma performansının azalması,

• Klimanın su damlatmaya başlaması,

• Sık sık arıza ve hataların ortaya çıkması.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.