VRF Klima Sistemleri Bakımı Nasıl Yapılır?

VRF klima sistemleri hem ev hem ofislerde konfor sağlayan, yaz kış kullanım imkanı sunan kullanışlı cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Her klima modelinde olduğu gibi VRF klima sistemlerinde de cihazların bakımı ve temizliği bir hayli önemli oluyor. Hem cihaz ömrünü uzatan hem de daha iyi performans vermesini sağlayan VRF klima sistemi bakımı nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir, gelin birlikte bakalım.

VRF Klima Sistemi Bakımı Neden Önemlidir?

VRF klima sistemi bakımı hem cihazın hem de cihazı kullanan tüketicinin sağlığı için bir hayli önemli. Klimanın kullanıldığı alanda gözle görülmeyen toz ve partiküller, VRF klima sisteminin filtrelerinden geçer ve zaman içerisinde iç ünite üzerine yapışarak reçine benzeri bir hal alabilir. Eğer bu kalıntı ve birikintiler gereğinden uzun süre filtrelerin üzerinde kalırsa bakteri oluşumuna yol açarak ortamdaki insanları hasta dahi edebilir. VRF klima sistemlerinin periyodik bakımlarının yapılması çok önemlidir, çünkü kullanıcı sağlığını etkileyebileceği gibi cihazın performansının da düşmesine ve eninde sonunda bozulmasına dahi yol açabilir. Hijyen açısından bakıldığında VRF klima sisteminizin ömrünün daha uzun olması için yetkili servisler ve işin uzmanları tarafından düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Yılda en az 2 kez yaptıracağınız bir VRF klima sistem bakımı ile yüksek tedbir alabilir, kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruma altına alabilir VRF klima sisteminizin ömrünü uzatarak performansını iyileştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra cihazın enerji sarfiyatının artmaması, hoş olmayan kokular yaymaması, kısa vadede size yüksek maliyetli arızalar çıkartmaması ve drenaj sisteminde oluşabilecek tıkanmalar sonucu su sızıntılarının meydana gelmemesi için de VRF klima sistemi bakımını düzenli aralıklarla yaptırmak bir hayli kritiktir. Şimdi hep birlikte VRF klima sistemi temizliği iç ve dış ünite açısından ayrı ayrı nasıl yapılır, öğrenelim.

VRF Klima Sistemi Bakımı: Dış Ünite Bakımı Nasıl Yapılır?

VRF klima sistemi bakımına öncelikli olarak dış üniteden başlanır. Genel temizlik ardından detaylı bakım ve temizlik adımlarına geçilir. Cihazın bataryasının temizlenmesi, cihaz içerisindeki gaz kaçaklarının kontrol edilmesi ve kaçakların onarılması, dış ünite içinin temizlenmesi işlemleri bu aşamayı takip eder. Teknik adımlar söz konusu olduğunda sadece yetkili servis tarafından yapılması gereken bakım işlemleri ise şu şekildedir: Elektrik besleme bağlantılarının ve haberleşme kablolarının kontrolü, fanlardaki mekanik bağlantıların denetimi, elektronik kartların ilgili bağlantılarının kontrolünün sağlanması, genleşme valfinin elektrik bağlantısının denetimi, sensörlerin fonksiyon gösterdiğinin teyidi ve elektrik bağlantılarının kontrolü. Unutmamak gerekir ki VRF klima sistemi bakımında elektrik bağlantılarının ve kablo bağlantılarının kontrolü çok önemlidir, ne de olsa oluşabilecek herhangi bir elektrik arızası düzgün çalışan diğer sistemleri de etkileyebilir ve cihaza tahmin edilemez zararlar verebilir.

VRF Klima Sistemi Bakımı: İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima bakı ekipleri, VRF klima sistemi bakımında dış ünite temizliğinin akabinde iç ünite temizliğine geçer. VRF klima sistemininizin performanslı çalışabilmesi ve sağlıklı bir hava akışı sağlayabilmesi için iç ünite de en az dış ünitede olduğu kadar itinayla ve özenle temizlenmelidir. İlk genel kontrol sonrası iç ünitenin dış temizliği yapılır, koruyucu kapaklar açılarak kontrol edilir ve temizliği gerçekleşir. VRF klima sisteminin düzgün çalışması için kritik önem taşıyan sensörler de aynı şekilde denetlenerek çalışması gerektiği gibi çalıştığından emin olunur. İç ünite bakımı esnasında batarya temizliği, gaz sızıntısı kontrolü ve genel bir iç temizlik yer alır. Kompresör, fanların mekanik bağlantıları, iletişim kabloları ve  valfler de bu temizlik ve bakım esnasında kontrol edilen noktalar arasında. VRF klima sisteminde iç ünite bakımı esnasında güvenlik elemanlarının da bağlantı ve fonksiyonları, sistemin servis yazılımı aracılığıyla bilgisayara bağlanarak gözlemlenir ve herhangi bir sorun varsa giderilir. Tüm bu kontrol ve bakımlar yapıldıktan sonra yetkili servisiniz, VRF klima sistemini çalıştırarak bir performans testi yapacak ve herhangi bir sorun olmadığından emin olacaktır.

İyi bir klima servisinde olması gereken özellikleri İyi Bir Klima Servisi Nasıl Olmalı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca VRF sistemlerin çalışma prensibi hakkında daha detaylı bilgiye bu blog postumuzdan ulaşabilirsiniz. Toshiba’nın birbirinden kaliteli ve son teknoloji VRF klima modellerini VRF Sistemleri kategorisi üzerinden inceleyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.