Klima Isıtma Modu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kışların giderek daha da soğuması ve kış hava koşullarının her yıl daha da çetinleşmesiyle birlikte artık bir çoğumuz kombi gibi geleneksel ısıtma yöntemlerine ek olarak klimada ısıtma modu kullanmayı da tercih ediyoruz. Evimizde daha iyi ısınmak ve belirli odaları daha çabuk bir şekilde sıcak konuma getirmek için klima ısıtma modu oldukça kullanışlı bir klima modu olarak karşımıza çıkıyor. Peki klima sıcak üfleme modu tam olarak nedir, nasıl çalışır ve en verimli şekilde nasıl kullanılır? Detaylarına hep birlikte gelin, bu yazımızda bakalım.

Klima Isıtma Modu Nedir, Nasıl Çalışır?

Klima ısıtma modu ya da klima sıcak modu, klimanın sıcak hava üretmesi için kullanılan bir klima modudur ve çoğunlukla klima kumandası üzerinden ayarlanabilir. Klima bu moda dönüşmek için sistemdeki soğutma döngüsünü tersine çevirerek ters çevrim teknolojisini kullanır. Klima ısıtma modu nasıl çalışır diye baktığımızda detayları adım adım şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Soğutucu adı verilen soğuk bir gaz , harici bir bataryadan geçerek dışarıdaki havanın ısısını emer.
  • Soğutucu akışkan bir kompresör tarafından bir yoğunlaştırıcıya pompalanır.
  • Soğutucu sıkıştırıldıkça ısınır ve sıcak gaz oluşur.
  • Bu gaz kondenser tarafında ısısını havaya verir.
  • Bu sıcak hava, bir fan vasıtasıyla odanın içine akarak alanın ısıtılması sağlanır. 

Klima Isıtma Modu İşareti Nedir?

Klimanızı sıcak modda kullanmaya karar verdikten sonra klima sıcak modu hangisi diye düşünebilirsiniz. Klima ısıtma modu işareti, her ne kadar markadan markaya ve modelden modele göre farklılık gösterebilse de genellikle çoğu klima kumandasında "mode" ifadesi altında "güneş" işareti eşliğinde verilir. Bunu bazı klima kumandalarında ise "heat" ifadesi eşliğinde de görebilirsiniz. Her iki durumda da klima sıcak modu işareti barizdir ve kumanda üzerinde kolaylıkla bulunarak kullanılabilir. Tüm klima modları için Klima Modları Nelerdir yazımızı okuyabilirsiniz.

Klima Sıcak Modu Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bir klima, normal soğutma modunda çalışırken sıcak moda ayarlayaraksistemdeki soğutucu akışı tersine çevrilebilir. Hem soğuk hem sıcak modda çalışabilen klimaların en büyük avantajı elbette yazın sizi serinletirken kışın sizi ısıtabiliyor olmasıdır. Bu özellikle ülkemizin kavurucu yazlarına ve dondurucu kışlarına karşı kullanılabilecek en etkili iklimlendirme yöntemlerindendir. Buna ek olarak evinizde ısınma maliyetleri bakımından tasarruf etmenizi sağlayan da bir teknoloji olduğunu vurgulamakta fayda vardır. Klima ısıtma modunu kullanarak belli başlı odaları bazen kombi kullanımına gerek duymadan dahi kısa bir süre içerisinde ısıtmak ve yaşanabilir konuma getirmek mümkündür. Bu tasarruf, özellikle klimanız A+ ya da A++ gibi yüksek A enerji sınıfı verimliliğindeyse daha da verimli hale gelir.

Klima Isıtma Modu Nasıl Ayarlanır?

Tıpkı klima sıcak modu işareti olduğu gibi klimada sıcaklık modu ayarı yapmak da çoğu klimada aynıdır diyebiliriz. Eğer klima kumandanız kapaksızsa sıcaklık ayarını yapmak için mod tuşuna, kumanda ekranında güneş simgesi görünene kadar birkaç kez basın ve ok tuşlarıyla klima sıcaklık derecesini ayarlayın. Kapaklı klima kumandalarında ise sol tarafta yer alan, üzerinde kar tanesi, siyah üçgen ve güneş şekli olan düğmeye kumanda ekranında güneş görselini görene kadar birkaç kez basın. Yine ok tuşları ile klima sıcaklık derecesini ayarlayabilirsiniz. Klima sıcak modu kaç derece olmalıdır diye merak edenler için mekan özelliklerine ve hava şartlarına göre değişmekle birlikte 23-24 derece arası olması gerektiğini söyleyelim.

Klima Isıtma Modu Çalışmıyor, Ne Yapmalıyım?

Söz konusu klima ısıtma modu olduğu zaman en sık karşılaşılan sorulardan bir tanesi klimanın sıcak modu neden çalışmaz sorusu olmaktadır. Klima sıcak mod çalışmıyor diye düşünüyorsanız sebebi farklı kaynaklardan ötürü olabilir. Klimanızın sıcak hava üflemesi için öncelikle modunun ısıtma moduna dönüştürülmesi gerekir; bu nedenle bir arıza olduğu kanısına varmadan önce klimanın gerçekten de ısıtma modunda olup olmadığını kontrol etmeniz mühimdir. Klimanın hava filtresi kirli olduğu zaman klimanız sıcak hava üflemeyebilir ve sıcak modu çalışmayabilir. Bu yüzden klimanızın periyodik bakımlarını yaparken hava filtresini de temizletmeniz çok önemlidir. Buna ek olarak klimanın derecesi düşükse de ısı yeterli gelmeyebilir ve klima sıcak modu çalışmıyor izlenimi oluşturabilir. Örneğin ısıtılması istenen mekan 24 dereceyken klimanın ısıtma modu 22 derecede ayarlıysa bu ısı yetersiz gelir ve odanın ısınmasını sağlamaz. Son olarak klimanızı kapatıp açarak sorunun çözülüp çözülmeyeceğini görebilir ya da Klima Neden Isıtmaz konulu blog yazımızı okuyabilirsiniz. Sorun yine de çözülmezse bir yetkili servis çağırmanızı öneririz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.