Klima Odanın Neresine Monte Edilmeli?

Klima satın alırken düşünülmesi gereken birden fazla faktör vardır. Eviniz için yeni bir klima alırken ihtiyaçlarınıza uyacak doğru boyut ve modeli kurmak son derece önemlidir. Yanlış boyutlandırılmış bir klima, nemi korumakta veya nemi gidermekte zorluk yaşayabilir, daha düşük ısıtma ve soğutma performansı gösterebilir ve bunların tümü konfor sorunlarına yol açabilir. Klima odanın neresine monte edilmeli de göz önünde bulundurulması gereken bir diğer sorudur. Eğer klimanızın yerini veya klimanızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, önce klima nereye monte edilmeli rehberimizi okumalı ve buna göre bir tercih yapmalısınız. Klima evin neresine monte edilmeli ve monte edilirken nelere dikkat edilmeli, bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Klima Monte Edilmeden Önce Sorulması Gereken Sorular

Ne tür bir odam var?

Klima hangi odaya takılmalı diye düşünürken dikkate almanız gereken önemli konulardan bir tanesi odanın yapısıdır. Balkonlu bir dairede yaşıyorsanız veya bir komşuyla aynı duvarı paylaşıyorsanız, bu durum klimanızı nereye yerleştireceğinizi etkileyebilir. Klimanızı satın almadan ve kurmadan önce özellikle klimanız komşunuzun pencere ve kapılarına yakınsa, makinenizin gürültü seviyelerinin komşunuzu rahatsız edebileceğini unutmayın. Klima odanın neresine takılır diye düşünürken klimanın dış ünitesi için de yeterli alan olduğundan emin olun. Öte yandan eğer müstakil bir evde yaşıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken faktörler farklılaşabilir. Müstakil evinizde klima monte edilirken evinizin yapısal bütünlüğünü göz önünde bulundurmalı, klima temizliği için kolay erişim sağlayan bir lokasyon seçmeli ve ideal olarak toz veya havadaki parçacıkların kaynağına çok yakın bir yere monte edilmesinin önüne geçmelisiniz. Yine müstakil evde klima odada nereye takılmalı diye düşünürken klimanın doğrudan elektrik tesisatının üzerine kurulmadığından da emin olmak gerekir. Aksi halde klimanızda sızıntı olması durumunda elektrik tehlikesi yaşanabilir ve bu da ciddi güvenlik sorunları teşkil edebilir.

Klima için kullanacağım termostatı nereye yerleştireceğim?

Unutmayın ki klima termostatının konumu klimanızın verimliliği ve performansı üzerinde ciddi farklar yaratabilir. Neden mi? Bu termostat, klimanızın evinizdeki sıcaklığı bilmesine ve belirli koşullara göre düzenlemesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Yanlış termostat yerleşimi, evinizin sıcaklığının yanlış okunmasına neden olur. Unutulmaması gereken en önemli husus termostatınızın evinizde sıcaklığın dalgalanmasına neden olan ısı kaynaklarından yeterince uzak tutulması gerektiğidir. Bu listedeki başlıca adaylar arasında elektronik cihazlar, mutfak aletleri ve ışık gibi elektrikli cihazlar yer alıyor. Termostatı doğru yere konumlandırmak cihazın evinizin sıcaklığını doğru bir şekilde okumasını sağlayacak ve fazla mesai yapmasını önleyerek elektrik faturalarınızı daha optimum hale getirecektir. Size en uygun klima modelini seçtiğinizden emin olmak içindoğru boyuttaki klimayı seçme kılavuzu niteliğinde olan Klimada BTU Nedir, Klima BTU Hesaplama Nasıl Yapılır konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Klima Nereye Monte Edilmeli?

Klimanız için yer seçerken uymanız gereken birkaç basit kural vardır. İşte klima nereye monte edilmeli diye düşünürken dikkate alınması gereken altın kurallar:

  • Klimayı en çok ihtiyaç duyulan odaya kurun: Evdeyken zamanınızın çoğunu nerede geçirirsiniz? Çoğu aile için bu genellikle salon olacaktır, dolayısıyla bu odadaki merkezi bir nokta genellikle klima ünitenizi kurmak için ideal bir yerdir. Ancak evden çalışıyorsanız veya sıcak gecelerde uyumakta zorlanıyorsanız ev ofisiniz ve/veya yatak odanız da iyi seçenekler olabilir. Klimayı evinizin ya da dairenizin yapısı uygunluk gösteriyorsa holde merkezi bir konuma yerleştirerek 1 klima ile 2 oda ısıtması ya da soğutması da gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz. 1 klima ile 2 oda ısıtması ya da soğutma sisteminin doğru çalışması için kapasitenin doğru hesaplanması ve doğru tipte klima seçimi önem arz etmektedir.

  • Odada merkezi bir konum seçin: Genel olarak klimanızı bir odada merkezi bir konuma kurmak, tüm alanı verimli bir şekilde ısıtabilmesi veya soğutabilmesi için iyi bir fikirdir. Buna ek olarak odada olduğunuzda genellikle bulunduğunuz yerin hemen üzerine kurmak da iyi bir fikir olabilir. Örneğin salonunuzdaki kanepeniz veya ofisinizdeki ofis koltuğunuz buna uygun örnekler olabilir. Bununla birlikte yatak odası ya da bebek odası gibi hassas alanlarda klimanın tam yatak üzerine yerleştirilmesi çok doğru bir seçim olmayabilir. Klimalı odada uyumayı tercih ediyorsanız Klimalı Odada Uyumak: Bunlara Dikkat başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Duvarda yeterli yüksekliğe monte edildiğinden emin olun: Fizik kuralları gereği sıcak hava yükselirken soğuk hava aşağıya doğru çöker. Bu nedenle eğer klimanız yükseğe, mümkünse 2 metrenin üstüne monte edilirse, soğuk hava odanıza çok daha iyi dağılır.

Ünitenin çevresinde en az 15 cm boşluk olduğundan emin olun: Klimaların her iki tarafında da açıklık olması gerekir, böylece ünite çevresinde uygun hava akışı sağlanır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.