Klimada Sıcak Mod Çalışmıyor, Ne Yapmalı?

Klimanız evinizi soğutuyor olabilir ancak klimanızın ısıtma modunun düzgün bir biçimde çalışmadığını gözlemleyebilmiş olabilirsiniz. Klimanız evi soğutuyor ancak klima sıcak mod çalışmıyor ise sistemde bir veya birden fazla arıza veya hata meydana gelmiş olabilir. Çoğu zaman bu sorunlar kolayca giderilebilir veya önlenebilir, ancak bazen de yetkili bir klima servisinden destek almak gerekebilir. Eğer klima sıcak modu çalışmıyor sorunundan şikayetçiyseniz, bu yazımızda bunun olası nedenlerini bulabilir ve bu sorunlara muhtemel çözümleri inceleyebilirsiniz.

Klimada Sıcak Mod Neden Çalışmaz?

Buzlanma

Kış aylarında klimanın dış ünitesi çok soğuduğunda ünitenin içinde buz birikmesi meydana gelir. İç ünite havayı ısıtırken dış ünite soğuk kalır ve ısı enerjisi verimliliğine katkı sağlar. Bu döngüde dış ünite otomatik olarak ısınacaktır, ancak bazen sistem aşırı buzlanma sebebi ile yeterince ısınmayabilir. Bunun nedeni, dış klima ünitesinin yeterli havalandırmaya sahip olmaması, eskimiş olması veya bakımının yapılmamış olması olabilir. Buzlanma artarsa klimanın parçaları hasar görerek tamamen bozulmasına dahi neden olabilir. Motorlar arızalanabilir ve klimanın ısınma yeteneği büyük ölçüde negatif etkilenir, bu da klima sıcak modunda üflemiyor gibi sorunlarla karşı karşıya kalmanıza neden olur.

Tıkalı ve Kirlenmiş Hava Filtreleri

Klimanın sıcak modda çalışmaması da dahil olmak üzere birçok zorluğa yol açabilecek bir sorun da klima filtrelerinin tıkanmasıdır. Klima hava filtreleri tıkandığında kompresör başta olmak üzere sistemin diğer parçaları zamanından önce arızalanabilir ve klima ısıtmayı kesebilir. Klima sisteminden geçen havanın filtrelenmesini sağlamak için filtreleri yılda en az bir kez değiştirmek gerekir.

Devre Kesici ve Sigorta Sorunları

Klimanın devre kesicisi ve sigortaları bozulduğunda veya arızalandığında düşük ısıtma performansı söz konusu olabilir ve klima sıcak mod çalışmıyor konuma gelebilir. Açıldıktan sonra veya başka sorunlar nedeniyle klima onarımı yapıldıktan sonra devre kesicileri ve sigortaları tekrar açık konuma getirmeyi unutmamak gerekir.

Yanlış Sıcaklık ve Klima Ayarları

Bazen klimanın ayarları yanlış ayarda olabilir ve bu durum klimanın sıcak modunun çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin klimanın siz farkında olmadan 'soğutma' moduna ayarlı olması nedeniyle sistem soğuk hava üflüyor olabilir. Sistemin istenilen sıcaklıkta ve doğru modda çalıştığının kontrol edilmesi gerekir. Ayarların değiştirilmesi durumu kumandadan anlaşılabilecek bir durumdan daha karmaşıksa bir teknisyenin ayarları gözden geçirmesi için bir klima servisi çağırmak da doğru bir adım olabilir.

Buz Çözme Döngüsü

Buz çözme döngüsü, dış ünitenin ısınabilmesi için iç ünitenin soğuk hava üflediği zamandır. Bu, sistemin donmasına engel olmak ve kış aylarında buzlanma olasılığını azaltmak içindir. Sistem ayarlarında klimanın doğru ayarlarda çalışmamasına sebebiyet veren bir hata meydana gelmiş olabilir.

Klimada Sıcak Mod Çalışmadığında Ne Yapmalı?

Bazen klima sadece soğutma modundadır ve sıcak üflememesinin tek nedeni bu olabilir. Bu, kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı, tahmin edebileceğinizden de yaygın bir durumdur. Uzaktan kumandanızı kullanarak ısıtma modunun gerçekten etkinleştirildiğinden emin olun. Genellikle klimada sıcak mod, güneş simgesinin bulunduğu düğme kullanılarak etkinleştirilir. Klimanız eskiyse ve sıcak mod özelliği yoksa sıcak hava üflemez. Bu durumda elbette kökten çözüm, yepyeni ve son teknoloji bir Toshiba klima satın almak ve rahat etmektir. Bu sorunlara benzer olarak eğer klimanızın ana ayarlarında bir yanlışlık varsa, bu durumun da giderilmesi sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Klimanızın filtreleri tıkandığında havanın bu kirli ve tıkanmış filtrelerden geçmesi çok daha zordur. Filtrelerinizi ayda bir veya özellikle tozlu veya kirli bir ortamda yaşıyorsanız daha sık temizlemeniz önerilir. Bunun için yetkili servis çağırabilir ya da Klima Filtresi Ne Kadar Sürede Bir Değiştirilmelidir blog yazımızı okuyabilirsiniz. Bazı durumlarda ise klima sisteminin sadece sıfırlanması gerekebilir. Tıpkı bilgisayar ve diğer elektronik cihazlarda olduğu gibi bazen klimayı da açıp kapatmak, klimanın sıcak modda tekrar çalışmasını sağlayabilir. Bunu yapmak için klimanın kumandasını değil, devre kesiciyi veya sigorta kutusunu kullanmanız tavsiye edilir

Eğer dış ünitenizdeki buzlanmadan şüpheleniyorsanız, klima dış ünitesinin de iyice temizlenmesi, hava akışının yapraklar ya da dallar gibi dış etmenlerden etkilenmediğinin kontrol edilmesi ve elbette aşırı buzlanmanın eritilmesi gerekir. Klima dış ünite bakımı ve temizliği hakkında tüm detaylara Klima Dış Ünite Temizliği Nasıl Yapılır konulu blog yazımızdan erişebilirsiniz. Bataryalar başta olmak üzere klimanın tüm parçaları son derece hassas olduğu için buzlanma gibi sorunlarda kendiniz buzları kırmaya çalışmak ve sorunu tek başınıza çözmeye yeltenmek yerine profesyonel ve işinin uzmanı bir yetkili servis çağırmak her zaman daha verimli ve etkili olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.