E-BÜLTEN ABONELİĞİ
Kampanya ve yeniliklerden ilk siz haberdar olun, e-bülteninizi girin ve bildirimlerden haberdar olun.

HEPA Filtrenin Faydaları

Olmazsa olmazımız haline gelen klimalar evde, işyerlerinde kısacası hayatımızın pek çok alanında bizlere eşlik ediyor. Çoğu zaman uzun saatler boyunca kullandığımız klimaları seçerken birtakım kriterlere dikkat etmemiz gerekiyor. Klima seçimi yaparken en çok dikkat etmemiz gereken kriterlerden biri klimanın HEPA filtre özelliğinin bulunması olmalıdır. Havada bulunan bakterilerin ve viral organizmaların yayılmasında kritik rol oynayan HEPA filtre, %99 etkiye sahip bulunuyor. HEPA filtreli klima kullanmanın önemini daha iyi anlayabilmek için HEPA filtreli klimaların avantaj ve faydalarını ele aldığımızı bu yazımızı okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar!

HEPA Filtreli Klima Nedir?

Yüksek verimli partikül filtresi olarak da bilinen HEPA filtre, bir hava filtresi çeşididir. HEPA filtreli klima ise filtreleme özellikleri arasında HEPA filtre bulunan klimalardır. HEPA filtreli klimalar, daha steril ortam koşulları sunduğu için en çok tercih edilen klima çeşitleri arasında yer alır. HEPA filtreli klimaların daha temiz bir ortam ambiyansı yaratmanın yanı sıra daha pek çok faydası bulunur.

Neden HEPA Filtreli Klimaları Kullanmalıyım?

Hepa Filtreli Klima Nedir

  • Eğer klima kullandığınız ortamdaki hava filtrasyonu sizler için yüksek derecede önem arz ediyorsa mutlaka HEPA filtreli klimalar kullanmalısınız. Çünkü HEPA filtreli klima modelleri çok daha steril ortamlar sunar.
  • HEPA filtreler kullanıldıkça zaman içerisinde filtreleme performanslarından hiçbir şey kaybetmez. Aksine HEPA filtrenin kullanıldıkça filtreleme performansı artar. Bu da HEPA filtrelerin filtreleme performansına her zaman güvenebileceğiniz anlamına gelir.
  • Klima HEPA filtre özelliği ayrıca hassas ve alerjik bünyeler için de önemli bir kriter olmalıdır. Çünkü HEPA filtreler, havadaki bakterilerin, viral organizmaların ve bunlardan kaynaklanan enfeksiyonların yayılmasını engellemede önemli rol oynar.
  • HEPA filtre gibi filtreler, özellikle klimaların sürekli olarak kullanıldığı kapalı alanlarda havanın temizlenmesine ve taze kalmasına yardımcı olur.
  • HEPA filtre çeşidine göre filtre temizliğini düzenli olarak yaptığınızda filtreler sizlere temiz ve sağlıklı bir ortam havası sunar.
  • Bilindiği gibi fazla nem ve steril olmayan hava koşulları alerji, astım ve çeşitli enfeksiyon hastalıkları gibi pek çok sağlık problemine yol açar. Normal klima filtreleri havadaki bakteri ve virüsleri tutmada çok verimli değilken; yüksek kaliteli HEPA filtre ve V-C tipi filtrasyon virüs ve bakterilerin tutulmasını sağlar. Bu da olası pek çok sağlık probleminin önüne geçer.

HEPA Filtreli Klimalar ile İlgili Merak Edilen Sorular

Hepa Filtreli Klimalar

Her HEPA filtreli klimalar ve havalandırma sistemleri hijyenik ortam koşulları sağlar mı?

Bir alandaki klima ya da havalandırma sisteminde HEPA filtre bulunması o ortamın uygun hijyen şartlarına sahip olduğu anlamına gelmez. Sistemin uygun olup olmadığına HVAC performans testleri (PQ) yapılarak karar verilmelidir.

HEPA filtre ne sıklıkla değiştirilmelidir?

HEPA filtreler süreye bağlı olarak değil kirlenme basıncı ölçümü sonucuna göre değiştirilmelidir. Filtre değişim basıncı genel olarak nominal debideki temiz/yeni filtre başlangıç basıncının 2 katı şeklindedir. Örneğin; başlangıç basıncı 150 Pa olan HEPA filtrenin değişim basıncı yaklaşık 300 Pa’dır. Yani kullandığınız filtrenin kirlenme basıncı nominal debideki temiz/yeni filtre başlangıç basıncının 2 katına ulaştığında değiştirilmesi gerekir.

HEPA filtreli klima modelleri nelerdir?

En iyi HEPA filtreli klima modellerini buraya tıklayarak Alarko Carrier web sitesinden inceleyebilirsiniz. Alarko, Toshiba ve Carrier markalı klimalarla ortamınızı en kusursuz şekilde iklimlendirebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.